VSDS

Šanca Poľska na viac emisných povoleniek zadarmo sa znižuje

Všeobecný súd Súdneho dvora EÚ včera rozhodol, že Európska komisia neporušila Smernicou 2003/ 87/EC o systéme obchodovania s emisiami (Emissions Trading System, ETS) princíp rovnakého zaobchádzania pri stanovovaní pravidiel prerozdeľovania emisných povoleniek a zamietla žiadosť Poľska, ktoré sa súdilo o pridelenie väčšieho podielu emisných kvót zadarmo. Informovala o tom agentúra Reuters.

Šanca Poľska na viac emisných povoleniek zadarmo sa znižuje

Poľsko patrí podľa Európskej komisie k energeticky najmenej závislým krajinám EÚ. Takmer výlučným palivom na výrobu elektriny je však uhlie, najmä čierne uhlie a lignit, ktoré podľa Európskej environmentálnej agentúry v roku 2009 tvorili až 87,6 percent zdrojov výrobu elektriny.

Z pozície politiky Európskej komisie politiky ide o „špinavé“, uhlíkovo vysoko náročné fosílne palivo. Navyše je poľský priemysel stále relatívne energeticky náročný.

Preto žiadalo Poľsko pre svoje priemyselné podniky „iný meter“ pri prideľovaní povoleniek na vypúšťanie emisií CO2, dôvodiac ohrozením konkurencieschopnosti kvôli vysokým nákladom na nákup povoleniek.

Ak by súd rozhodol v prospech Poľska, znamenalo by to precedens pre väčšinu post-komunistických členských krajín so závislosťou na uhlí, aby dostali viac povolenia na znečisťovanie. Únia by musela prehodnotiť celý systém rozdeľovania povoleniek.

Poľsko má právo odvolať sa na najvyšší súd EÚ – Európsky súdny dvor.

KONTEXT

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Ak máte záujem o predplatné, pokračujte prosím kliknutím na tlačidlo nižšie.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)

Diskusia(0)