Všeobecný súd Súdneho dvora EÚ včera rozhodol, že Európska komisia
neporušila Smernicou 2003/ 87/EC o systéme obchodovania
s emisiami (Emissions Trading System, ETS) princíp rovnakého
zaobchádzania pri stanovovaní pravidiel prerozdeľovania emisných
povoleniek a zamietla žiadosť Poľska, ktoré sa súdilo
o pridelenie väčšieho podielu emisných kvót zadarmo. Informovala
o tom agentúra Reuters.
Poľsko patrí podľa Európskej komisie
k energeticky najmenej závislým krajinám EÚ. Takmer výlučným
palivom na výrobu elektriny je však uhlie, najmä čierne uhlie a
lignit, ktoré podľa Európskej environmentálnej agentúry v roku 2009
tvorili až 87,6 percent zdrojov výrobu elektriny.
Z pozície
politiky Európskej komisie politiky ide o „špinavé“,
uhlíkovo vysoko náročné fosílne palivo. Navyše je poľský priemysel
stále relatívne energeticky náročný.
Preto žiadalo Poľsko pre svoje
priemyselné podniky „iný meter“ pri prideľovaní
povoleniek na vypúšťanie emisií CO2,
dôvodiac ohrozením konkurencieschopnosti kvôli vysokým nákladom na
nákup povoleniek.
Ak by súd rozhodol v prospech Poľska, znamenalo by to
precedens pre väčšinu post-komunistických členských krajín so
závislosťou na uhlí, aby dostali viac povolenia na znečisťovanie.
Únia by musela prehodnotiť celý systém rozdeľovania povoleniek.
Poľsko má právo odvolať sa na najvyšší súd EÚ – Európsky
súdny dvor.
KONTEXT
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Ak máte záujem o predplatné, pokračujte prosím kliknutím na tlačidlo nižšie.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.