Nemecká spoločnosť RWE chce predať ropnú a plynárenskú divíziu DEA, aby získala kapitál na ďalší rozvoj a znížila svoje dlhy. Informovali o tom agentúra Reuters a DPA.
Druhý najväčší energetický koncern v Nemecku odhaduje, že za DEA
by mohol získať zhruba 5 miliárd eur. Divízia DEA sa v minulom
roku podieľala 23 percentami na prevádzkovom zisku celej
spoločnosti RWE. Predaj divízie, ktorá má ťažobné polia v Nemecku,
Británii, Nórsku a v Egypte, umožní koncernu RWE posilniť
bilanciu v čase, keď jeho ziskové marže tlačí nadol klesajúci dopyt
po energiách v Európe.
Slabý odbyt v kombinácii s rozhodnutím nemeckej vlády
zastaviť produkciu elektriny z jadra prinútil energetické spoločnosti
v Nemecku zredukovať náklady a predať niektoré aktíva.
"Nehovoríme o predaji malej časti majetku, DEA je veľká
divízia," pripomenul generálny riaditeľ RWE Peter Terium, ktorý
očakáva, že DEA priláka investorov. Nemecký koncern vďaka jej predaju
zredukuje výdavky na prieskum nových ropných polí a zníži aj svoj
dlh, ktorý momentálne dosahuje 33 miliárd eur.
RWE dnes zároveň zverejnil hospodárske výsledky za rok 2012, z
ktorých vyplýva, že jeho čistý zisk vlani klesol medziročne o 28 % na
1,31 miliardy eur, zatiaľ čo tržby vzrástli o 2,9 % na 53,2 miliardy
eur.
Zisk nemeckého koncernu pred úrokmi, zdanením, odpismi a
amortizáciou (EBITDA) dosiahol minulý rok 9,31 miliardy eur a
prekonal aj odhady analytikov, ktorí RWE predpovedali EBITDA v
priemere 8,69 miliardy eur.
Hnedouhoľné elektrárne sa vlani podieľali zhruba 50 % na výrobe
elektriny v rámci RWE. Koncern pritom profitoval z nízkej ceny
emisných povoleniek, ktoré mu pomohli zvýšiť zisk.
RWE potvrdil svoju prognózu a v tomto roku očakáva EBITDA vo výške
9 miliárd eur, zatiaľ čo analytici predpovedajú, že dosiahne 8,84
miliardy eur.
KONTEXT
RWE, druhý najväčší nemecký energetický koncern, sa podľa DPA zotavuje
zo šoku, ktorý mu v roku 2011 spôsobilo rozhodnutie spolkovej vlády
odstaviť do roku 2022 všetky jadrové energetické reaktory v krajine.
Napriek zlepšovaniu sa jeho ekonomických vyhliadok však musí pokračovať
v programe úspor. Vedenie RWE na dnešnej bilančnej tlačovej konferencii
informovalo, že predá dcéru Dea, ktorá sa venuje prieskumu a ťažbe ropy
a plynu.
Dea v roku 2011 dosiahla tržby takmer dve miliardy eur
a zostal jej čistý zisk 197 miliónov eur. Prieskum a ťažba
energetických surovín však nepatrí do hlavnej činnosti koncernu. Navyše
sektor je náročný na investičné zdroje, a preto sa mu RWE už nehodlá
venovať. Koncern totiž ťaží dlh 33 miliárd eur. Zdroje na jeho
znižovanie plánuje získavať zatiaľ skôr výrobou elektriny v jadrových
blokoch.
Koncern RWE dosiahol vlani prevádzkový zisk 9,3
miliardy eur a medziročne vzrástol o 10 %. Tento rok vedenie koncernu
plánuje prevádzkový zisk okolo 9 miliárd eur.
Vlani zamestnával
koncern 70.000 ľudí, o 1800 menej než v roku 2011. Šéf RWE Peter Terium
uviedol, že samotnými úspornými opatreniami sa má výnosová báza
koncernu zlepšiť ročne o jednu miliardu eur.
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.