KI

Energetická náročnosť. Priemysel je úpornejší, v doprave spotreba vzrástla

Bratislava - Slovensko za posledné desaťročie zaznamenala významný pokles energetickej náročnosti, a to napriek tradičnej štruktúre slovenského priemyslu s prevahou priemyslu vyznačujúceho sa vysokou energetickou náročnosťou. „Najväčší prínos k zníženiu absolútnej konečnej energetickej spotreby (KES) zaznamenali sektor budov na bývanie a priemysel, pričom spotreba energie v sektore dopravy naďalej rástla," uvádza Ministerstvo hospodárstva.

Energetická náročnosť. Priemysel je úpornejší, v doprave spotreba vzrástla

dreamstime_473704_800.jpg
Materiál Vyhodnotenie plnenia cieľov koncepcie energetickej efektívnost by mala 28. novembra 2012 prerokovať vláda.

Obnova technológií 

Sektor priemyslu je i naďalej najväčším spotrebiteľom energie. Konečná energetická spotreba v priemysle bola v roku 2010 na úrovni 37,30 terawatthodín (TWh), čo predstavuje 32 percent celkovej konečnej energetickej spotreby krajiny. Sektor však zaznamenal v absolútnom vyjadrení pokles spotreby oproti roku 2001 o 7,09 TWh. 

Najvýznamnejšími faktormi poklesu spotreby energie v priemysle boli pokračujúca reštrukturalizácia, obnova technológií a ich inovácia, zavádzanie nových progresívnych prvkov v rámci riadenia, aktivizácia podporných mechanizmov energetickej efektívnosti, ale aj dôsledky globálnej hospodárskej krízy. Vzhľadom na významné priemyselné investície hlavne do automobilového a elektrotechnického priemyslu v minulých rokoch nepredpokladá sa v najbližších rokoch ďalšie markantné zníženie absolútnej spotreby energie v prípade, že bude zabezpečený odbyt týchto výrobkov na svetových trhoch.

Doprava rástla

Doprava je jediný sektor národného hospodárstva Slovenska aj Európskej únie, ktorý vykazuje rast spotreby energie. Sektor dopravy sa tým dostal do centra záujmu z pohľadu energetickej efektívnosti. Logistické služby zamerané na prepravu tovarov a stále rastúci počet nových vozidiel sa najviac podieľajú na raste spotreby energie v doprave. Aj napriek znižujúcej sa mernej spotrebe pohonných látok osobných a nákladných automobilov nedochádza k absolútnej úspore energie v sektore najmä z dôvodu neustáleho zvyšovania počtu vozidiel cestnej dopravy.

„V období rokov 2000 až 2010 vzrástla spotreba energie v doprave o 60 percent. Od roku 2000 sa zvýšila spotreba energie cestnej dopravy, najmä vďaka nárastu počtu automobilov," zdôraznil rezort hospodárstva. Najväčší nárast, až 2,7-násobný, zaznamenala cestná nákladná doprava, ale jej prepravný výkon v takzvaných tonokilometroch vzrástol iba 1,9-násobne. Spotreba energie individuálnej automobilovej dopravy sa zvýšila o 7 percent a jej výkon vzrástol o 12 percent.

Faktormi nárastu sú najmä zvyšovanie životnej úrovne obyvateľov a vplyv môže mať aj rozvoj cestnej infraštruktúry. Spotreba energie v železničnej osobnej doprave poklesla o viac ako jednu tretinu a jej výkon klesol o pätinu. Výkon cestnej verejnej dopravy sa znížil o 40 percent. Sústavný pozvoľný presun z hromadnej na individuálnu dopravu a zo železničnej na cestnú dopravu predstavuje riziko zvyšovania energetickej náročnosti dopravy.


Diskusia(0)