Enesco

Česká firma MERO kupuje podiel v ropovode TAL

Praha - Česko si poistilo ropu zo Západu. Nebude už tak závislé na dodávkach ruskej ropy cez ropovod Družba. Štátny prevádzkovateľ českej siete ropovodov, firma MERO, totiž kupuje časť podielu koncernu Shell v Transalpinskom ropovode (TAL). Túto dohodu považujú ľudia z petrolejárskej branže za majstrovský kúsok vo vyjednávaní, konštatujú dnes na svojej internetovej stránke idnes.cz české Hospodářske noviny.

Česká firma MERO kupuje podiel v ropovode TAL

dreamstime_16203329.jpgZásadný význam

„Zásadný význam členstva v TAL spočíva v tom, že ak nastane stav núdze, tak akcionári majú prednosť pred radovými užívateľmi ropovodu," hovorí dlhoročný šéf českého zastúpenia Shell a dnes úradník ministerstva priemyslu a obchodu Pavol Šenych.

České rafinérie budú môcť dopravovať ropu ropovodom zo Západu aj nad rámec vopred objednaného množstva. To znamená menšiu závislosť na ropovode Družba a lepšiu pozíciu pri vyjednávaní cien s ruskými dodávateľmi.

Prednostné právo

Umožní im to zmluva medzi MERO a Shell o kúpe časti podielu v TAL, na ktorý sa pri nemeckom Ingolstade napája český ropovod IKL. Firma MERO sa tak zaradí medzi akcionárov, ktorí majú prednostné právo na zvýšenú prepravu ropy v prípade ropnej krízy alebo akútneho nedostatku tejto suroviny.

Shell je jedným z ôsmich akcionárov a patrí mu 24-percentný podiel v TAL. presný obsah dohody nie je známy, ale povráva sa, že MERO od koncernu odkúpi šesť až sedem percent podiel v TAL.

MERO intenzívne rokovalo s akcionármi o kúpe podielu niektorého z nich viac ako päť rokov. Petrolejárske firmy ako sú OMV, Shell alebo Exxon Mobil si totiž svoje podiely v ropovode TAL veľmi cenia.


Diskusia(0)