Bratislava – Energetiku má čakať éra zmien. Centrálne siete budú nahradzované lokálnymi a narastať bude zastúpenie menších zdrojov najmä OZE.
„Do roku 2020 nastanú procesy, na ktoré by sme mali byť pripravení. Pýtam sa, či robíme všetko preto, aby sme potom nestrácali peniaze, čas a hlavu,“ uviedol v diskusii člen výboru SAPI Marcel Šúri a riaditeľ spoločnosti Geomodel Solar na seminári Fotovoltika na Slovensku v roku 2013, ktorý organizovala SAPI.
Net metering
Témou odborného seminára bol aj net metering ako rozširujúca sa forma podpory malých fotovoltických zariadení. Zakladá sa na jednoduchom princípe, keď producent odovzdá do siete prebytok vyrobenej elektriny bezplatne, má však možnosť rovnaké množstvo energie zo siete odobrať.
Radca i ZSE
Na seminári sa zúčastnili predstavitelia fotovoltického odvetvia, zástupcovia dvoch distribučných spoločností, Západoslovenskej energetiky a Východoslovenskej distribučnej, či Juraj Novák, hlavný štátny radca Ministerstva hospodárstva Slovenskej republiky. „Prišlo viac než 90 účastníkov, čo nás úprimne teší a rozhodne motivuje, aby sme pripravili aj ďalší, v poradí tretí ročník tohto podujatia. Zároveň to potvrdzuje úprimný záujem firiem a jednotlivcov na rozvoji tohto odvetvia a ich ekologické myslenie,“ uzatvára výkonná riaditeľka SAPI Veronika Galeková.
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.