Riga/Vilnius – Litva žaluje ruský plynárenský koncern Gazprom.
Požaduje od neho náhradu vo výške okolo 1,5 miliardy eur. Litovské ministerstvo energetiky informovalo, že podalo žalobu na Arbitrážnom súde v Štokholme. Vláda obviňuje Gazprom z toho, že prostredníctvom svojej litovskej dcérskej spoločnosti Lietuvos Dujos Gas dodával na litovský trh plyn za neprimerane vysoké ceny, a tým porušil platné dohody.
Litva a Gazprom vedú už dlhší čas spor o otvorenie energetického trhu, na ktorom dominuje ruský koncern. Aj konanie Európskej komisie (EK) voči Gazpromu, ktorý podozrieva zo zneužívania monopolného postavenia, vychádza predovšetkým z litovských sťažností.
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.