KI

Litva žaluje Gazprom pre vysoké ceny

Riga/Vilnius – Litva žaluje ruský plynárenský koncern Gazprom.

Litva žaluje Gazprom pre vysoké ceny
Požaduje od neho náhradu vo výške okolo 1,5 miliardy eur. Litovské ministerstvo energetiky informovalo, že podalo žalobu na Arbitrážnom súde v Štokholme. Vláda obviňuje Gazprom z toho, že prostredníctvom svojej litovskej dcérskej spoločnosti Lietuvos Dujos Gas dodával na litovský trh plyn za neprimerane vysoké ceny, a tým porušil platné dohody. Litva a Gazprom vedú už dlhší čas spor o otvorenie energetického trhu, na ktorom dominuje ruský koncern. Aj konanie Európskej komisie (EK) voči Gazpromu, ktorý podozrieva zo zneužívania monopolného postavenia, vychádza predovšetkým z litovských sťažností.

Diskusia(0)