Bratislava – Jadrový odvod už poputuje priamo do štátneho rozpočtu, nie na účet Národného jadrového fondu. Vláda dnes totiž dnes schválila novelu zákona o Národnom jadrovom fonde. „Poberateľom“ odvodu tak po novom bude rozpočet Ministerstva hospodárstva Slovenskej republiky.
Kvôli EÚ „Navrhovanou právnou úpravou sa vyrieši prvá výhrada Generálneho riaditeľstva pre hospodársku súťaž Európskej komisie o zlučiteľnosti so Zmluvou o fungovaní EÚ," zdôvodňuje rezort hospodárstva novelizáciu zákona.
V novele sa zároveň dopĺňajú ustanovenia o prevode finančných prostriedkov vyzbieraných z odvodov od prevádzkovateľa prenosovej sústavy a prevádzkovateľov distribučných sústav z rozpočtovej kapitoly ministerstva hospodárstva na účet Národného jadrového fondu a o každoročnej bilancii dovozu a vývozu elektriny spotrebovanej v Slovenskej republike.
Z účtu odberateľov
Odvod, ktorý odvádzajú prevádzkovatelia prenosovej sústavy a regionálnych distribučných sústav z množstva dodanej elektriny, zaviedlo Slovensko z dôvodu potreby získania finančných prostriedkov na úhradu dlhu, ktorý vznikol pri tvorbe zdrojov určených na krytie záverečnej časti jadrovej energetiky.
Poplatok je súčasťou ceny dodanej elektriny koncovým odberateľom.
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.