Bratislava – Zmierniť totálne výpadky elektriny prostredníctvom takzvaných
ostrovných systémov. Asi takto vidia cestu ako sa vyrovnať s hrozbou blackoutu
České teplárne. „V situácii, kedy nastáva blackout by rozpadová automatika počas
pár milisekúnd vystrihla zo siete ostrov, ktorý dokážu teplárne zásobovať elektrinou,“
vyhlásil Martin Hájek, riaditeľ Teplárenského združení České republiky.
Valí sa Nemecko
Nadmerná záťaž siete, kolaps sústavy a krajina je po tme. Práve takýto obrázok
čoraz častejšie maľujú ako stredoeurópske médiá, tak i prevádzkovatelia
prenosových sústav. Príčina je prostá. „Cez našu sústavu sa valí energia
z obnoviteľných zdrojov z Nemecka. Pričom môže dojsť k blackoutu,“ vyhlásil pred
časom pre médiá Vladimír Tošovský, šéf prenosovej sústavy ČEPS.
Podobné problémy však môže mať i Poľsko a Slovensko. Neplánované toky energií
z obnoviteľných zdrojov podľa prevádzkovateľov sústav nereflektujú spotrebu
elektriny. Česká republika bola najbližšie blackoutu, teda úplnému výpadku
elektriny, poslednú zimu.
Izolované siete
Podľa vyhlásenia Teplárenského združení České republiky by v prípade
scenára teplárne dokázali zaistiť prevádzku životne dôležitej infraštruktúry. „Týkalo
by sa to ako 21 miest s viac ako 50 tisíc obyvateľmi, ale i množstva okresných miest,“
konštatuje združenie.
Práve pre tieto izolované ostrovy by zdrojom elektriny mohli byť súčasné teplárenské
zariadenia. V súčasnosti totiž viacero teplární dokáže zabezpečiť nepretržitú
prevádzku lokálnej distribučnej siete.
Kde vziať investície
Problémom sú však nevyhnutné investície zo strany ako teplární, tak i distribučných
sústav. Na realizáciu ostrovných systémov by totiž bolo nutné vynaložiť niekoľko sto
miliónov českých korún. „To je však len nepatrný zlomok toho, čo štát každoročne
venuje na podporu obnoviteľných zdrojov,“ podotýka Teplárenské združenie.
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.