KI

Trnava už z odpadu doluje palivo. Zo skladkového plynu chce elektrinu

Bratislava – Z komunálneho a živnostenského odpadu „ťažiť“ alternatívne palivo.

Trnava už z odpadu doluje palivo. Zo skladkového plynu chce elektrinu
Asi takto možno zhrnúť výsledok viac ako trojmiliónovej investície do novej linky na zhodnocovanie odpadu v Trnave. Práve tá dnes spustila prevádzku. „Sme asi v štrnástom roku využívania našej skládky, pôvodne sa uvažovalo o jej životnosti na 27 rokov. Takto to bude o niečo dlhšie," vyhlásil Vladimír Butko, primátor Trnavy.

Elektrina zo skládkového plynu
Nové zariadenie s kapacitou 23 ton za hodinu výroba tuhé alternatívne palivo predovšetkým z sú textílií, vlákna, papiera, zmesových plastov, pet fľašiek, ale i dreva či drevených materiálov. Počas výrobného procesu sa z odpadu postupne vyseparujú organické zložky, ktoré môžu byť skompostované, tiež kovy a kovové zlúčeniny, plochý papier, kartóny, textílie či fólie, ktoré putujú na recykláciu. Konečnú drvinu ako palivo odoberá z A.S.A. Trnava rohožnícka cementáreň. Mesto podľa slov poslanca Bystríka Stanka už pracuje na príprave výroby elektrickej energie zo skládkového plynu.

Tretia na Slovensku
Projekt schválilo Ministerstvo životného prostredia Slovenskej republiky cez program Životné prostredie Trnave už v decembri 2009. Výstavba sa začala vo februári tohto roku. Linka je v poradí tretím zariadením svojho druhu na Slovensku, v susednom Česku zatiaľ nemajú ani jednu. Linka na zhodnotenie odpadov umožnila prevádzkovateľovi skládky - spoločnosti A.S.A. Trnava prijať niekoľko ďalších pracovníkov do obsluhy. Dodávateľom linky bola spoločnosť Rozmarín Slovakia, ktorá plánuje zariadenie prezentovať ako vzorové pre prípadných ďalších záujemcov.

Diskusia(0)