Bratislava – Ak zelená energetika, tak nie na náš účet. Asi
takýto odkaz poslal nemecký priemysel verejnosti. Počet žiadostí
o odpustenie prirážky za využívanie ekologickej elektriny sa
totiž v Nemecku medziročne zdvojnásobil. Počet firiem, ktoré
nechcú niesť náklady na výstavbu obnoviteľných zdrojov energií
v krajine tak dosiahol historický rekord. O zľavu
z prirážky pre rok 2013 požiadalo totiž viac ako dvetisíc
nemeckých spoločností.
Eko-logicky
drahšie
Investície do obnoviteľných zdrojov by sa tak mohli obratom
preniesť na bedrá nemeckých domácností.
„Aby náš priemysel
netrpel za prechod na zelenú energetiku, tak si každá domácnosť
priplatí v priemere 2,5 eura za mesiac,“ cituje
prezidenta nemeckého priemyselného zväzu BDI Hansa-Petra Keitela
portál e15.cz. Podľa vyhlásení BDI by táto suma bola dobrým
spôsobom, ako podporiť zamestnanosť v krajine.
Ako by sa na nákladoch nakoniec mohli podieľať domácnosti, to
zatiaľ nie je možné reálne vyčísliť. Proces schvaľovania zliav
z príplatkov pre nemecké firmy totiž ešte neskončil. No už teraz
je jasné, že zďaleka nie všetky žiadajúce spoločnosti uspejú.
Čítajte: Najvyššie
doplatky za elektrinu vyrobenú v roku 2012? Favoritmi sú Grafobal a
Hatinovci
Investície do vetra
Tento rok ekologická prirážka za obnoviteľné zdroje v Nemecku
predstavuje 3,6 centa za kilowatthodinu. No i tá môže
vzrásť. Nemecko totiž plánuje zvyšovať podiel obnoviteľných energií.
Do roku 2050 by zelená energetika mala pokrývať až štyri pätiny
spotreby v krajine.
Deklaratívnu rovinu však dopĺňajú konkrétne investičné zámery.
Ilustračným príkladom je tak pripravovaný megaprojekt veterných
elektrárni na mori. Za „watty z vetra“ by tak
mohli nemecké domácnosti doplatiť ročne asi desať eur v cene
elektriny.
Čítajte: Z plynu
a uhlia vyrábajú i energiu. Rozdelia si 25 miliónov eur
Príliš lacná elektrina
Proti žiadostiam o zľavu z poplatkov sa stavajú
predovšetkým strana Zelených. Podľa nej už teraz firmy platia za
elektrinu príliš málo. Svoje tvrdenie opierajú o skutočnosť, že
vďaka kríza je cena za elektrinu na trhoch výrazne nižšia. „Veľa
firiem tak zarába na klesajúcich cenách na burze,“ konštatoval
za stanu Hans-Josef Fell.
Kritike čelí i súčasný systém udeľovania výnimiek z poplatkov
za zelenú energiu. Predovšetkým fakt, že zľavou z prirážok môžu
získať i firmy, ktoré nečelia medzinárodnej konkurencii. Dokonca
aj spoločnosti, ktoré samé eko-elektrinu vyrábajú.
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.