Enesco

Transpetrol prehlbuje družbu s Transneftom. Chcú klub prepravcov ropy i ropovod do Schwechatu

Bratislava/Moskva – Intenzívnejšia spolupráca, zvýšenie významu ropovodu Družba, či hľadanie nových možností, napríklad i cez ropovod do Schwechatu. Asi takto možno zhrnúť výsledky memoranda medzi slovenským prepravcom ropy Transpetrolom a jeho ruským partnerom, štátnou firmou Transnefť. Memorandum podpísali predstavitelia spoločností v stredu 22. augusta. "Výsledkom zintenzívnenia spolupráce oboch spoločností pri preprave a dodávkach ropy je okrem iného aj ďalšie zvyšovanie energetickej bezpečnosti Slovenska," informoval Transpetrol.

Transpetrol prehlbuje družbu s Transneftom. Chcú klub prepravcov ropy i ropovod do Schwechatu
Klub EU-ROPA?

Novinkou na stretnutí bola myšlienka založiť medzinárodného klubu prepravcov ropy. Iniciatívu predstavil Nikolaj Tokarev, prezident spoločnosti Transneft. Účasť v klube by privítal aj Transpetrol.

Obe strany sa zároveň uisťovali o potrebe „plynulej“ spolupráce pri preprave komodity do Európy a rozširovanie  významu ropovodu Družba. „Súčasný pretrvávajúci trend poklesu objemov prepravy ropy vyvolaných znížením požiadaviek zo strany niektorých odberateľov v zahraničí je ďalším impulzom pre zintenzívnenie procesu hľadania nových možností," vyhlásil predseda predstavenstva spoločnosti Transpetrol Ivan Krivosudský.

Prišiel na rad i Schwechat

Jednou z takýchto nových možností má byť i projekt prepojenia ropovodu Družba s rafinériou Schwechat pri Viedni. „Spoločnosť Transpetrol preto začal v tejto súvislosti po dohode s rakúskym partnerom proces monitoringu potenciálnych partnerov pre spoluprácu na tomto projekte, ako aj pre následné dodávky ropy z Ruskej federácie," vyhlásil zástupca spoločnosti Bratislava - Schwechat Pipeline (BSP) Robert Nemcsics.

Akcionárom BSP je práve Transpetrol. Projekt ropovodu však v minulosti narazil na odpor ako časti verejnosti, najmä pre jeho trasu pod Žitným ostrovom. Zároveň sa „neteší“ podpore u rafinérie Slovnaft.


Diskusia(0)