Bratislava - Najvyšší súd zrušil rozsudok Krajského
súdu v Bratislave v spore Greenpeace a Úradu jadrového dozoru
(ÚJD) ohľadom sprístupnenia Predbežnej bezpečnostnej správy o Mochovciach.
Najvyšší súd vrátil spor späť na prvostupňový súd
odôvodnením, že sa dostatočne nevysporiadal námietkami a
argumentmi environmentalistov. Tí podali na súd žalobu po tom, čo v roku 2009 ÚJD nesprístupnil bezpečnostnú správu verejnosti. „Sme radi, že Najvyšší súd sa stotožnil s naším názorom ohľadne rozsudku z Krajského súdu,“
vyhlásila Andrea Zlatňanská z Greenpeace.
Nedostatočný rozsudok
Ako informovala hovorkyňa Greenpeace Lucia Szabová, Najvyšší súd Slovenskej republiky prvého augusta jednomyseľne rozhodol o zrušení rozsudku Krajského
súdu z vlaňajšieho októbra, proti ktorému sa organizácia odvolala. „V prejednávanom
prípade sa Krajský súd dostatočne a vyčerpávajúcim spôsobom nevysporiadal
s námietkami, ktoré uplatňuje žalobca vo svojej žalobe. Dokonca na ne
v odôvodnení napadnutého rozsudku nereagoval, stotožniac sa iba
s odôvodnením preskúmavaného rozhodnutia správneho orgánu. Takýmto
postupom súdu bola účastníkovi odňatá možnosť konať pred súdom," konštatoval
Najvyšší súd.
Greenpeace dôveru nepestuje
Spor medzi ÚJD a Greenpeace vznikol v roku 2009,
kedy sa environmentalisti zapojili do procesu posudzovania vplyvov na životné
prostredie pre tretí a štvrtý blok jadrovej elektrárne Mochovce. Počas
tohto procesu nebol podľa organizácie verejnosti poskytnutý dostatok informácií
o bezpečnosti týchto reaktorov, preto sa obrátila na ÚJD so žiadosťou
o sprístupnenie Predbežnej bezpečnostnej správy Jadrovej elektrárne
Mochovce tretí a štvrtý blok. " Naďalej trváme na tom, že verejnosť
má právo na informácie o životnom prostredí a zdrojoch, ktoré ho
ohrozujú. V žiadnom prípade nesúhlasíme s tým, že máme slepo dôverovať
niekoľkým úradníkom ÚJD," uzatvára Andrea Zlatňanská.
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.