Bratislava – Zrušenie privatizácie Paroplynového cyklu (PPC)
sa nechystá. Generálna prokuratúra podnet Daniela Lipšica odložila
a žaloba tak podaná nebude. „Nakoľko neboli splnené
podmienky," potvrdil pre portál aktualne.sk hovorca
krajskej prokuratúry v Bratislave René Vanek. Takmer polročná
paroplynová „epopeja“ tak s najväčšou
pravdepodobnosť končí.
(paroplynový) cyklus mediálnych prestrelok
Dnes už nezávislý poslanec Daniel Lipšic podnet podal ešte ako
minister vnútra v marci tohto roka. „Vyšetrovanie
potvrdzuje, že k privatizácii paroplynového cyklu došlo nezákonným
spôsobom a výrazne pod cenu," vyhlásil vtedy na tlačovej besede.
Deväťdesiat percent akcií PPC v roku 2004 získala
Skupina Penta od Fondu národného majetku za asi 66 miliónov
eur.
Hypotetické škody
Podľa slov Daniela Lipšica, však štátu vznikla škoda vo výške až
500 miliónov eur. Na sume sa totiž mali podpísať i uzatvorené
zmluvy medzi PPC a odberateľmi elektriny.
Predovšetkým exkluzívna zmluva na 25 rokov s vtedy ešte
štátnymi Slovenskými Elektrárňami. Len tá podľa Daniela Lipšica mala
PPC garantovať vlastníkovi zisk v výške spomínaných 500 miliónov
eur. "Zmluva je predražená o zhruba 50 percent. I preto je
elektrina taká drahá," vysvetľoval Daniel Lipšic ešte ako
minister. Aj vďaka tomu sa mala celá investícia Pente vrátiť do roka
a pol.
Skupina však už v marci tvrdenia označila za maximálnu demagógiu.
„Zmluvy museli byť renegociované v neprospech PPC. To bolo
kľúčovou podmienkou tendra,“ vyhlásil Martin Danko, hovorca
skupiny.
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.