Bratislava – Dobré klimatické
podmienky a modernizácia zariadení. Zrátané a podčiarknuté,
česká energetická skupina ČEZ pustila do siete jednu miliardu
kilowatthodín elektrickej energie vyrobenej „z vody.“
Medziročne to znamená nárast až o 19 percent. „Okrem
produkcie ekologickej energie prispievajú veľké vodné elektrárne ku
stabilizácii energetické sústavy,“ vyhlásil Zdeněk Saturka,
riaditeľ Vodních elektráren ČEZ.
Foto:
redakcia
Státisíce domácností
Podľa prepočtov skupiny, tento objem vyrobenej elektriny by pokryl
ročnú spotrebu 280 tisíc priemerných domácností.
Na medziročnom náraste sa najviac podpísali predovšetkým veľké
zdroje. „TOP výkon“ podalo dielo Dlouhé Stráně, ktoré do
siete dodalo 218,1 miliónov kilowatthodín, za ním nasledovali
Dalešice, dodali viac ako 167 miliónov kilowatthodín a vodné
elektrárne Orlík a Slapy. Obe celkovo dodali 346 miliónov
kilowatthodín. „Najvýkonnejší“ mesiac z hľadiska
Vodních elektráren ČEZ predstavoval tohtoročný marec.
Pokračuje modernizácia
Zároveň ČEZ pokračuje vo svojom pláne modernizácie vodných
elektrární. „V roku 2022 preto rátame s celkovým
prírastkom produkcie vodných elektrární o viac ako 60 miliónov
kilowatthodín ročne,“ pripomína Zdeněk Saturka.
Podľa jeho slov to bude znamenať dostatok elektriny pre asi 17
tisíc domácností a úsporu emisií CO2 približne o 60
tisíc ton.
Ešte tento rok ČEZ plánuje generálne opravy elektrárne na Lipně.
Po ich skončení by produkcia zariadenia mala vzrásť o päť
percent. To by znamenalo zvýšenie ročnej výroby energie o štyri
milióny kilowatthodín.
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.