Enesco

Z vodných elektrární „vytiahol“ ČEZ o pätinu viac energie

Bratislava – Dobré klimatické podmienky a modernizácia zariadení. Zrátané a podčiarknuté, česká energetická skupina ČEZ pustila do siete jednu miliardu kilowatthodín elektrickej energie vyrobenej „z vody.“ Medziročne to znamená nárast až o 19 percent. „Okrem produkcie ekologickej energie prispievajú veľké vodné elektrárne ku stabilizácii energetické sústavy,“ vyhlásil Zdeněk Saturka, riaditeľ Vodních elektráren ČEZ.

Z vodných elektrární „vytiahol“ ČEZ o pätinu viac energie

Foto: redakcia   

Státisíce domácností

Podľa prepočtov skupiny, tento objem vyrobenej elektriny by pokryl ročnú spotrebu 280 tisíc priemerných domácností.

Na medziročnom náraste sa najviac podpísali predovšetkým veľké zdroje. „TOP výkon“ podalo dielo Dlouhé Stráně, ktoré do siete dodalo 218,1 miliónov kilowatthodín, za ním nasledovali Dalešice, dodali viac ako 167 miliónov kilowatthodín a vodné elektrárne Orlík a Slapy. Obe celkovo dodali 346 miliónov kilowatthodín. „Najvýkonnejší“ mesiac z hľadiska Vodních elektráren ČEZ predstavoval tohtoročný marec.

Pokračuje modernizácia

Zároveň ČEZ pokračuje vo svojom pláne modernizácie vodných elektrární. „V roku 2022 preto rátame s celkovým prírastkom produkcie vodných elektrární o viac ako 60 miliónov kilowatthodín ročne,“ pripomína Zdeněk Saturka.

Podľa jeho slov to bude znamenať dostatok elektriny pre asi 17 tisíc domácností a úsporu emisií CO2 približne o 60 tisíc ton.

Ešte tento rok ČEZ plánuje generálne opravy elektrárne na Lipně. Po ich skončení by produkcia zariadenia mala vzrásť o päť percent. To by znamenalo zvýšenie ročnej výroby energie o štyri milióny kilowatthodín.


Diskusia(0)