Ako vyplýva z vyjadrenia podľa vyjadrenia predsedu predstavenstva
bulharskej štátnej spoločnosti SE-RAW Dilyana Petrova, firma podala
žiadosť o udelenie licencie pre vyradenie blokov 1 a 2 atómovej
elektrárne Kozloduy. Petrov v pondelok vyhlásil, že dokumenty boli
predložené Agentúre pre atómovú reguláciu týždeň predtým.
„Dúfame, že v priebehu deviatich mesiacov, ak budú zákonné
lehoty dodržané, by sme mali získať povolenie na vyradenie dvoch
blokov a potom budú naplánované činnosti prebiehať podľa
harmonogramu“, uviedol podľa spravodajského portálu
kozloduy-bg.
V decembri roku 2008 bulharská Rada ministrov umiestnila bloky 1 a
2 atómovej elektrárne Kozloduy pod správu SE-RAW. Činnosť reaktorov
blokov 1 a 2 atómovej elektrárne Kozloduy s výkonom 440 MW ešte
z éry Sovietskeho zväzu bola v roku 2002 zastavená na naliehanie
zo strany EÚ (bloky 3 a 4 rovnakého typu boli vyradené z prevádzky v
roku 2006, čím v elektrárni Kozloduy ostali v prevádzke iba dva
reaktory o výkone 1000 MW).
V októbri 2010 SE-RAW získala päťročnú licenciu na využitie blokov
1 a 2 ako miest rádioaktívneho odpadu. Zo strojovne oboch blokov už
bolo odstráneného takmer 200 ton prebytočného zariadenia.
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.