Prevádzkovatelia nemeckých jadrových elektrární požadujú po
berlínskej vláde odškodné 15 miliárd eur za to, že vlani
rozhodla o predčasnom uzavretí jadrových prevádzok v Nemecku
do roku 2022. Napísal to nemecký denník Frankfurter Allgemeine
Zeitung (FAZ). Jeden z prevádzkovateľov, spoločnosť E.ON, sa kvôli
tomu už obrátil na nemecký ústavný súd, ktorý sa sťažnosťou podľa
denníka zaoberá veľmi vážne.
Foto:
Dreamstime.com
Podľa denníka spoločnosť E.ON vyčíslila škody na najmenej osem
miliárd eur. V podobnom rozsahu sa pohybujú nároky koncernu RWE,
ktorý sa podľa FAZ chystá na ústavný súd obrátiť ešte tento mesiac.
K postupu konkurentov sa vraj chce pripojiť aj švédsky
Vattenfall, ktorý doteraz hovoril len o žalobe na Nemecko pred
rozhodcovským súdom Svetovej banky v USA kvôli zmareným
investíciám.
Spor o porušenie nemeckej ústavy
Najprv musia ústavní sudcovia potvrdiť, či rozhodnutím vlády
kancelárky Angely Merkelovej bola skutočne porušená nemecká ústava.
To by však mohlo trvať aj dva roky. Príslušný senát ústavného súdu
plánuje podľa denníka tento týždeň zaslať sťažnosť spoločnosti E.ON
spolkovému kabinetu, Spolkovému snemu a ďalším 63 inštitúciám,
aby k nej zaujali stanovisko. Podľa pozorovateľov to dokazuje,
že najvyššia súdna inštancia v krajine berie sťažnosť
prevádzkovateľa veľmi vážne, uviedol FAZ.
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.