Čínska vláda oznámila, že bude po ročnej prestávke pokračovať
v jadrovom programe. Do roku 2020 chce v počte reaktorov
dosiahnuť rovnakú úroveň, ako má Francúzsko. Vláda tým ukončila
ročné moratórium na nové jadrové projekty a program pozastavený po
výbuchu v japonskej elektrárni Fukušima.
Podľa denníka Financial Times pre Číňanov, ako najväčšej svetovej
spotrebiteľa elektriny, je obnovenie jadrovej energetickej koncepcie
kľúčové. V krajine teraz čaká na dokončenie 40 percent zo
všetkých rozostavaných jadrových elektrární na svete, cituje denník
portál iHNed.cz. Obnovenie programu môže podľa denníka Financial
Times viesť k posilneniu ekonomického rastu krajiny
a k vytvoreniu množstva nových pracovných miest. Doteraz
využívajú Číňania predovšetkým uhoľné elektrárne, závislosti na nich
sa ale snaží zbaviť pomocou alternatívnych zdrojov.
Čína chce pri výstavbe jadrových elektrární využívať
najmodernejšie technológie, najmä reaktory tretej generácie, ktoré
Číne dodáva americká spoločnosť Westinghouse a francúzska Areva,
píše iHNed.cz.
Čínske firmy sa tiež budú viac usilovať o získanie zákaziek
v zahraničí. "Kombinácia skúseností a podpory urobí z Číny
lídra svetového jadrového priemyslu," myslí si George Borovas zo
spoločnosť Pillsbury. Nové bezpečnostné opatrenia nariadené vládou sa
majú týkať predovšetkým ochrany pred povodňami a zemetrasením,
konštatuje iHNed.cz.
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.