KI

Čína sa vracia k jadrovej energii

Čínska vláda oznámila, že bude po ročnej prestávke pokračovať v jadrovom programe. Do roku 2020 chce v počte reaktorov dosiahnuť rovnakú úroveň, ako má Francúzsko. Vláda tým ukončila ročné moratórium na nové jadrové projekty a program pozastavený po výbuchu v japonskej elektrárni Fukušima.

Čína sa vracia k jadrovej energii
Podľa denníka Financial Times pre Číňanov, ako najväčšej svetovej spotrebiteľa elektriny, je obnovenie jadrovej energetickej koncepcie kľúčové. V krajine teraz čaká na dokončenie 40 percent zo všetkých rozostavaných jadrových elektrární na svete, cituje denník portál iHNed.cz. Obnovenie programu môže podľa denníka Financial Times viesť k posilneniu ekonomického rastu krajiny a k vytvoreniu množstva nových pracovných miest. Doteraz využívajú Číňania predovšetkým uhoľné elektrárne, závislosti na nich sa ale snaží zbaviť pomocou alternatívnych zdrojov.

Čína chce pri výstavbe jadrových elektrární využívať najmodernejšie technológie, najmä reaktory tretej generácie, ktoré Číne dodáva americká spoločnosť Westinghouse a francúzska Areva, píše iHNed.cz.

Čínske firmy sa tiež budú viac usilovať o získanie zákaziek v zahraničí. "Kombinácia skúseností a podpory urobí z Číny lídra svetového jadrového priemyslu," myslí si George Borovas zo spoločnosť Pillsbury. Nové bezpečnostné opatrenia nariadené vládou sa majú týkať predovšetkým ochrany pred povodňami a zemetrasením, konštatuje iHNed.cz.


Diskusia(0)