Tokio chce opäť spustiť niekoľko reaktorov odstavených po
minuloročnej jadrovej havárii. Potvrdil to japonský premiér Jošihiko
Noda. Energetické spoločnosti totiž varujú, že Japonsko sa bez
pripojenia jadrových elektrární neobíde. Znovuspustenie niektorých
jadrových elektrární má vyriešiť v Japonsku problém s nedostatkom
energie, ktorý sa výrazne zvyšuje počas letnej špičky.
Podľa informácie Českého rozhlasu, japonská vláda zvažuje
zapojenie dvoch blokov elektrárne Ohi na západe krajiny. Odborníci
ich označili za bezpečné a miestne úrady predbežne súhlasili.
Spustenie ale prebehne až po definitívnom rozhodnutí. Aj napriek
nevôli verejnosti, ktorá sa po minuloročnej havárii elektrárne
Fukušima proti jadru postavila, energetické spoločnosti varujú, že
krajina sa bez pripojenia jadrových elektrární nezaobíde.
S nedostatkom energie sa už stretávajú napríklad spoločnosti
Panasonic a Sharp. Japonsko po fukušimskej katastrofe odpojilo
všetkých svojich päťdesiat jadrových reaktorov. Žiadny z nich
potom nemá byť obnovený bez dôkladných testov a súhlasu
miestnych úradov.
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.