KI

Americký veľvyslanec kritizuje zákaz ťažby bridlicového plynu v Bulharsku

Bulharský parlament rozhodol 18. januára o zákaze prieskumu a ťažby bridlicového plynu v krajine. Hlasovaniu predchádzali masové protesty verejnosti. Vláda dúfala, že nový zdroj energie by znížil závislosť krajiny na dovoze ruského plynu dodávaného Gazpromom. Zásoby bulharského bridlicového plynu sa podľa tamojšieho ministerstva energetiky odhadujú na najmenej 300bn kubických metrov.

Americký veľvyslanec kritizuje zákaz ťažby bridlicového plynu v Bulharsku

Bridlicový plyn, ťažba
© Wikimedia Commons

Na margo rozhodnutia uverejnil The Sofia Echo článok amerického ambasádora v Bulharsku Jamesa Warlicka. Článok prinášame v plnom znení.

James Warlick: Zlé rozhodnutie

Bulharsko počas minulého týždňa rozhodlo o ťažbe bridlicového plynu, ktoré však nemusí mať pozitívny dopad na zásobovanie energiou v budúcnosti, investičné prostredie a ekonomiku krajiny.

Verejná diskusia by však mala zvážiť relatívne riziká týkajúce sa nákladov a dopadu na životné prostredie z každého jedného zdroju energie. To však neplatí o bridlicovom plyne. Hydraulické štiepenie a ďalšie technológie, ktoré sa využívajú na ťažbu tohto druhu plynu, napríklad úplne zmenili systém dodávok energie v USA, kde sa v dôsledku týchto technológií radikálne zmenil trh s plynom, čo malo za následok zvýšenie ponuky od domácich firiem a zníženie cien pohonných hmôt.

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Ak máte záujem o predplatné, pokračujte prosím kliknutím na tlačidlo nižšie.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)

Diskusia(0)