Enesco

Dánska vláda chce až 50 percent spotreby energie z vetra

Dánska stredno-ľavá koaličná vlády zvýšila svoje ciele pre zabezpečenie kapacity veternej energie. Veterná energia má v roku 2010 predstavovať až 50 percent z celkovej spotreby energie v Dánsku, ako sa uvádza v správe Dánskej asociácie pre veterný priemysel DWIA.

Dánska vláda chce až 50 percent spotreby energie z vetra

Foto © Dreamstime.com

Dánsko je už v súčasnosti blízko k naplneniu svojho “EU 2020” cieľa, t.j. 31% elektriny vyrobenej z obnoviteľných zdrojov, po tom, ako minulý rok dosiahli 3,8 GW inštalovanej kapacity veterných elektrární, čo zodpovedá 25% celkovej spotreby elektrickej energie Dánska. Dánska vláda len nedávno vyhlásila svoje ciele pre obnoviteľné zdroje a emisie CO2. Podľa nového zámeru by sa oproti roku 1990 mal zvýšiť doterajší cieľ redukcie emisií z 30 na 40%.

“Zelený a trvalo udržateľný svet sa nevytvorí sám”, povedala premiérka Helle Thorning-Schmidt na konferencii Global Green Growth Forum v októbri v Kodani.

Ako súčasť vyšších ambícií v redukcii emisií CO2, cieľom je dosiahnutie 50 percentného podielu veternej energie na celkovej spotrebe v Dánsku v roku 2020. Hlavná úloha veternej energie má byť chápaná ako plán vlády vyradiť do roku 2050 fosílne palivá ako zdroj energie. Tieto ciele radia Dánsko na prvé miesto v obnoviteľných zdrojoch medzi rozvinutými krajinami.


Diskusia(0)