Enesco

Ministerstvo predložilo nový zákon o energetike

Ministerstvo hospodárstva SR predložilo do pripomienkového konania návrh nového zákona o energetike a o zmene a doplnení zákona č. 276/2001 Z. z. o regulácii v sieťových odvetviach. Návrh je predkladaný na základe úlohy z plánu legislatívnych úloh vlády SR rok 2011 z uznesenia vlády SR č. 883/2010.

Ministerstvo predložilo nový zákon o energetike

Foto © Property & Environment s.r.o.

Uvedeným návrhom zákona sa zabezpečuje prebratie smernice 2009/72/ES o spoločných pravidlách pre vnútorný trh s elektrinou a smernice 2009/73/ES o spoločných pravidlách pre vnútorný trh so zemným plynom. Zároveň sa zosúlaďujú ustanovenia zákona s nariadeniami tzv. 3. energetického balíčka.

Podľa dôvodovej správy ministerstva hospodárstva, návrh zákona obsahuje nový režim možností, ako oddeliť výrobné činnosti a dodávateľské činnosti od prevádzky prenosovej sústavy alebo prevádzky prepravnej siete. Oddelenie výroby a dodávky elektriny od prenosovej sústavy bude realizované prostredníctvom modelu úplného oddelenia vlastníctva. Oddelenie výroby a dodávky plynu od prepravnej siete bude možné uskutočniť využitím 3 modelov – úplné oddelenie vlastníctva (OU), vytvorenie nezávislého prevádzkovateľa siete (ISO) a zriadenie nezávislého prevádzkovateľa prepravnej siete (ITO).

Energetický balíček

Energetický balíček nadobudol účinnosť dňa 3. septembra 2009 a tvoria ho nasledujúce normy:

  • Smernica 2009/72/ES o spoločných pravidlách pre vnútorný trh s elektrinou,

  • Smernica 2009/73/ES o spoločných pravidlách pre vnútorný trh so zemným plynom,

  • Nariadenie 713/2009, ktorým sa zriaďuje Agentúra pre spoluprácu regulačných orgánov v oblasti energetiky,

  • Nariadenie 714/2009 o podmienkach prístupu do sústavy pre cezhraničné výmeny elektriny,

  • Nariadenie 715/2009 o podmienkach prístupu do prepravných sietí pre zemný plyn.

Pravidlá obsiahnuté v právnych aktoch energetického balíčka sú zamerané najmä na podporu liberalizácie trhu s elektrinou a plynom, na zlepšenie práv spotrebiteľov, posilnenie právomoci a nezávislosti regulačných orgánov, na podporu solidarity regiónov a regionálnej spolupráce. Energetický balíček obsahuje aj ustanovenia o vytvorení nezávislej inštitúcie - európskej Agentúry pre spoluprácu regulačných orgánov v oblasti energetiky („Agentúra“), ktorej hlavnou úlohou bude vytvárať rámec pre spoluprácu regulačných orgánov členských štátov Európskej únie.

Návrh zákona ďalej výrazne posilňuje práva odberateľa elektriny a odberateľa plynu s dôrazom na ochranu zraniteľných odberateľov, napr. ustanovuje možnosť zmeniť dodávateľa elektrickej energie a plynu v priebehu troch týždňov a bez poplatkov, právo spotrebiteľa dostať konečné vyúčtovanie do šiestich týždňov po zmene dodávateľa, právo odberateľov na relevantné údaje o spotrebe elektriny a plynu, právo na informácie o spotrebiteľských právach uvedené na faktúrach a webových sídlach energetických podnikov a ďalšie.

Slovenská republika je podľa novej legislatívy povinná rovnako zabezpečiť, aby všetci odberatelia elektriny a plynu v domácnosti, a v prípade potreby aj malé podniky, využívali univerzálnu službu, čo znamená právo na dodávku elektriny na ich území v určenej kvalite, za primerané, transparentné, porovnateľné a nediskriminačné ceny.

Zároveň sa do zákona navrhujú ustanovenia, ktoré zabezpečujú súlad s Nariadením 994/2010 o opatreniach na zaistenie bezpečnosti dodávky plynu.

Odkazy

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Ak máte záujem o predplatné, pokračujte prosím kliknutím na tlačidlo nižšie.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)

Diskusia(0)