Slovenská elektrizačná prenosová sústava (SEPS) SEPS a ČEPS spúšťajú projekt výmeny dát. Chcú prilákať aj ďalšie krajiny Platforma IPDE má zjednodušiť a zjednotiť výmenu fázorových dát medzi prevádzkovateľmi prenosových sústav. Štát dostal v dividendách medziročne o 20 % viac. Najmä vďaka energetickým firmám Dividendy zo štátom vlastnených podnikov vlani priniesli do rozpočtu verejnej správy takmer 400 miliónov eur. Viac ako polovicu tejto sumy tvoria dividendy z jediného energetického podniku. Sebestačnosť vo výrobe elektriny Slovensko dosiahne možno už v budúcom roku Slovensko sa po rokoch môže stať čistým vývozom elektrickej energie. Prognóza počíta so spustením nových jadrových blokov v Mochovciach. Spotreba elektriny na Slovensku zlomila rekord. Prognózu na 10 rokov museli upraviť Celková spotreba elektriny na Slovensku prekonala historický rekord a ďalej rastie. V najbližších desiatich rokoch má podľa prognózy SEPS u nás ročná spotreba elektrickej energie vzrásť o asi 4,36 TWh. Prenosovú sústavu na Slovensku čakajú investície za trištvrte miliardy Najväčšia časť investícii do prenosovej sústavy v najbližších rokoch by mala tiecť do výstavby a rekonštrukcie vnútroštátnych vedení a elektrických staníc. Vyplýva to zo strategického dokumentu SEPS, ktorý odobril ÚRSO. SEPS v spolupráci s partnermi vykonala ďalšiu reálnu skúšku „štart z tmy“ Vykonané skúšky slúžia pre overenie koordinácie a schopnosti oživiť energetický systém aj po jeho kolapse a pomáhajú udržiavať bezpečnosť a spoľahlivosť dodávky elektriny spotrebiteľom. Obnoviteľná energia spôsobuje starosti prevádzkovateľom prenosových sústav Prenosovú sústavu na Slovensku zaťažujú tranzitné toky elektriny plynúce zo severu na juh Európy. Regulačné úrady krajín V4 kritizujú dohodu Nemecka a Rakúska Podľa energetických regulátorov Česka, Maďarska, Poľska a Slovenska dohoda o riadení preťaženia, ktorú uzavreli regulačné úrady Nemecka a Rakúska, odporuje legislatíve EÚ. Prenosovú sústavu u nás čakajú investície za 700 miliónov eur Najväčší objem investícií pôjde na výstavbu a rekonštrukciu vnútroštátnych vedení na napäťovej úrovni 440kV. V najbližších desiatich rokoch má domáca spotreba i výroba elektriny rásť. Miroslav Obert je novým generálnym riaditeľom SEPS V Slovenskej elektrizačnej prenosovej sústave nastalo viacero personálnych zmien. Staršie články
SEPS a ČEPS spúšťajú projekt výmeny dát. Chcú prilákať aj ďalšie krajiny Platforma IPDE má zjednodušiť a zjednotiť výmenu fázorových dát medzi prevádzkovateľmi prenosových sústav.
Štát dostal v dividendách medziročne o 20 % viac. Najmä vďaka energetickým firmám Dividendy zo štátom vlastnených podnikov vlani priniesli do rozpočtu verejnej správy takmer 400 miliónov eur. Viac ako polovicu tejto sumy tvoria dividendy z jediného energetického podniku.
Sebestačnosť vo výrobe elektriny Slovensko dosiahne možno už v budúcom roku Slovensko sa po rokoch môže stať čistým vývozom elektrickej energie. Prognóza počíta so spustením nových jadrových blokov v Mochovciach.
Spotreba elektriny na Slovensku zlomila rekord. Prognózu na 10 rokov museli upraviť Celková spotreba elektriny na Slovensku prekonala historický rekord a ďalej rastie. V najbližších desiatich rokoch má podľa prognózy SEPS u nás ročná spotreba elektrickej energie vzrásť o asi 4,36 TWh.
Prenosovú sústavu na Slovensku čakajú investície za trištvrte miliardy Najväčšia časť investícii do prenosovej sústavy v najbližších rokoch by mala tiecť do výstavby a rekonštrukcie vnútroštátnych vedení a elektrických staníc. Vyplýva to zo strategického dokumentu SEPS, ktorý odobril ÚRSO.
SEPS v spolupráci s partnermi vykonala ďalšiu reálnu skúšku „štart z tmy“ Vykonané skúšky slúžia pre overenie koordinácie a schopnosti oživiť energetický systém aj po jeho kolapse a pomáhajú udržiavať bezpečnosť a spoľahlivosť dodávky elektriny spotrebiteľom.
Obnoviteľná energia spôsobuje starosti prevádzkovateľom prenosových sústav Prenosovú sústavu na Slovensku zaťažujú tranzitné toky elektriny plynúce zo severu na juh Európy.
Regulačné úrady krajín V4 kritizujú dohodu Nemecka a Rakúska Podľa energetických regulátorov Česka, Maďarska, Poľska a Slovenska dohoda o riadení preťaženia, ktorú uzavreli regulačné úrady Nemecka a Rakúska, odporuje legislatíve EÚ.
Prenosovú sústavu u nás čakajú investície za 700 miliónov eur Najväčší objem investícií pôjde na výstavbu a rekonštrukciu vnútroštátnych vedení na napäťovej úrovni 440kV. V najbližších desiatich rokoch má domáca spotreba i výroba elektriny rásť.
Miroslav Obert je novým generálnym riaditeľom SEPS V Slovenskej elektrizačnej prenosovej sústave nastalo viacero personálnych zmien.