Búdky majú pomôcť dravcom pri hniezdení a zabezpečiť tak biologickú ochranu polí pred škodcami.
Vďaka spolupráci energetikov s ornitológmi pribudli dve desiatky nových búdok na stožiaroch elektrického vedenia v katastri obce Šelpice v okrese Trnava.
Spoločnosť Západoslovenská distribučná (ZSD) spolupracuje na budovaní a inštalovaní búdok s ochranou dravcov na Slovensku už tretí rok. Spolu bolo postavených už 66 búdok, ktoré pomáhajú dravcom pri hniezdení. Búdky podľa odporúčaní ochranárov vyrobili a osadili pracovníci ZSD.
Cieľom projektu je podporiť uplatňovanie takzvanej biologickej ochrany polí pred hrabošom poľným, ktorý je obľúbenou korisťou viacerých dravcov a sov.
„Rozširujeme im takto hniezdnu ponuku. Búdky na stĺpoch elektrického vedenia sú pre dravce paradoxne atraktívnejšie, lebo sú bezpečné. Z uplynulých dvoch rokov máme informácie, že po inštalovaní boli do niekoľkých dní kompletne obsadené pármi sokolov myšiarov,“ uviedol Roman Slobodník z organizácie Ochrana dravcov na Slovensku.
Bioochrana nahradí chémiu
Prvá dvadsiatka búdok už slúži pri Veľkých Kostoľanoch v okrese Piešťany. Vlani bol vytypovaný pre veľký výskyt hraboša poľného aj región obce Siladice v hlohoveckom okrese.
Pri obci Šelpice sú búdky osadené na desiatke stĺpov elektrického vedenia na poliach poľnohospodárskeho podniku v Bohdanovciach nad Trnavou. Poľnohospodári v tomto prípade priamo oslovili Západoslovenskú distribučnú (ZSD) s otázkou, či by búdky bolo možné inštalovať.
„Na našich poliach zaznamenávame pravidelný vysoký výskyt hraboša, spôsobuje nám veľké škody na úrode. No aplikácia prípravkov na ochranu priamo do nôr je náročná na čas i pracovné sily, ak nám niečo môže pasívne podporiť ochranu parciel, je to zaujímavé a rozhodli sme sa ísť do toho,“ vysvetlil agronóm Juraj Hurek.
Poľnohospodári sa pri vstupe do projektu zaviazali, že nebudú na poliach proti hrabošom používať chemickú ochranu.
ZDROJ: ZSD
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.