VSE
Dny teplárenství a energetiky 2024
Belimo

ZSD inštalovala na stožiare elektrického vedenia nové búdky pre dravce

Búdky majú pomôcť dravcom pri hniezdení a zabezpečiť tak biologickú ochranu polí pred škodcami.

ZSD

Foto: Západoslovenská dsitribučná

Vďaka spolupráci energetikov s ornitológmi pribudli dve desiatky nových búdok na stožiaroch elektrického vedenia v katastri obce Šelpice v okrese Trnava.

Spoločnosť Západoslovenská distribučná (ZSD) spolupracuje na budovaní a inštalovaní búdok s ochranou dravcov na Slovensku už tretí rok. Spolu bolo postavených už 66 búdok, ktoré pomáhajú dravcom pri hniezdení. Búdky podľa odporúčaní ochranárov vyrobili a osadili pracovníci ZSD.

Cieľom projektu je podporiť uplatňovanie takzvanej biologickej ochrany polí pred hrabošom poľným, ktorý je obľúbenou korisťou viacerých dravcov a sov.

„Rozširujeme im takto hniezdnu ponuku. Búdky na stĺpoch elektrického vedenia sú pre dravce paradoxne atraktívnejšie, lebo sú bezpečné. Z uplynulých dvoch rokov máme informácie, že po inštalovaní boli do niekoľkých dní kompletne obsadené pármi sokolov myšiarov,“ uviedol Roman Slobodník z organizácie Ochrana dravcov na Slovensku.

Bioochrana nahradí chémiu

Prvá dvadsiatka búdok už slúži pri Veľkých Kostoľanoch v okrese Piešťany. Vlani bol vytypovaný pre veľký výskyt hraboša poľného aj región obce Siladice v hlohoveckom okrese.

Pri obci Šelpice sú búdky osadené na desiatke stĺpov elektrického vedenia na poliach poľnohospodárskeho podniku v Bohdanovciach nad Trnavou. Poľnohospodári v tomto prípade priamo oslovili Západoslovenskú distribučnú (ZSD) s otázkou, či by búdky bolo možné inštalovať.

„Na našich poliach zaznamenávame pravidelný vysoký výskyt hraboša, spôsobuje nám veľké škody na úrode. No aplikácia prípravkov na ochranu priamo do nôr je náročná na čas i pracovné sily, ak nám niečo môže pasívne podporiť ochranu parciel, je to zaujímavé a rozhodli sme sa ísť do toho,“ vysvetlil agronóm Juraj Hurek.

Poľnohospodári sa pri vstupe do projektu zaviazali, že nebudú na poliach proti hrabošom používať chemickú ochranu.

ZDROJ: ZSD


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Monitoring energetiky | 20. - 26. 2. 2024

Monitoring energetiky | 20. - 26. 2. 2024

Prehľad energetických noviniek v médiách, verejnej správe a legislatíve za uplynulé obdobie.

Inzercia

Inzercia

Inzercia v online denníku Energie-portal.sk.

Monitoring energetiky | 17. - 19. 2. 2024

Monitoring energetiky | 17. - 19. 2. 2024

Prehľad energetických noviniek v médiách, verejnej správe a legislatíve za uplynulé obdobie