Žiadali zrušenie niektorých poplatkov, štát im ich však zvýšil. Nechávajú nás v neistote, vravia veľké podniky | ENERGIE-PORTAL.SK
VSE
VSE
Belimo 2

Žiadali sme zrušenie niektorých poplatkov, štát nám ich však zvýšil. Veľké podniky kritizujú vládu

Paradoxom podľa prezidenta RÚZ Miroslava Kiraľvargu je, že podnikatelia žiadali pomoc v podobe zrušenia tarify za systémové služby a distribučných poplatkov, ale realitou bude pravý opak.

Žiadali sme zrušenie niektorých poplatkov, štát nám ich však zvýšil. Veľké podniky kritizujú vládu

Prezident RÚZ Miroslav Kiraľvarga / Foto: Energie-portal.sk

Štát by mal v súvislosti s energetickou krízou urýchlene spustiť efektívnu pomoc pre všetky energeticky náročné podniky. Upozorňujú na to zamestnávatelia združení v Republikovej únii zamestnávateľov (RÚZ), Asociácii zamestnávateľských zväzov a združení SR (AZZZ) a Asociácii priemyselných zväzov a dopravy (APZD), ako aj Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS), podľa ktorých napriek urgentnosti situácie stále nevidíme riešenia v potrebnom rozsahu.

Uviedli to na spoločnej tlačovej konferencii, na ktorej zdôraznili, že doposiaľ predstavené návrhy sú nedostatočné a cielené len na menších spotrebiteľov energií. Potrebné úľavy však štát neposkytuje pre energeticky náročné podniky, ktoré sú pilierom hospodárstva.

Podľa prezidenta RÚZ Miroslava Kiraľvargu prebehli od konca augusta viaceré rokovania s Ministerstvom hospodárstva SR (MH SR), ako aj s inými predstaviteľmi vlády či premiérom Eduardom Hegerom.

Prvý rámec toho, ako pomôcť podnikateľom, bol predstavený koncom októbra. Vláda vtedy predstavila plán zastropovania cien plynu a elektriny pre firmy. Podnikatelia napriek pozitívnej reakcii upozornili na to, že tento návrh sa týka len malých a stredných podnikov a nereflektuje potreby veľkých odberateľov energií.

Nasledovali rokovania, ktoré sa týkali riešenia situácie aj v prípade veľkých podnikateľov. Ministerstvo podľa prezidenta RÚZ akceptovalo myšlienky, ktoré boli prednesené zo strany zamestnávateľov.

„Ten návrh pre pomoc podnikateľom bol veľmi jednoduchý, ale zároveň veľmi adresný. A dal sa zrealizovať veľmi rýchlo. Navrhli sme, aby od 1. januára tohto roku boli zrušené všetky platby za tarifné a distribučné poplatky pre všetkých podnikateľov na Slovensku,“ hovorí s tým, že by išlo o okamžitú pomoc.

Na takéto opatrenie by bolo potrebné vyčleniť balík v objeme zhruba 450 miliónov eur, ktorý by sanoval výpadok týchto príjmov.

Pomôcť môžu aj nevyčerpané eurofondy

 
 

Zostáva vám 67% na dočítanie.

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Alebo zadajte kód pre odomknutie obsahu tohto článku:

odomknúť tento článok

Kód pre odomknutie obsahu vybraného článku v cene 7,50 € + DPH si môžete zakúpiť cez platobnú bránu CardPay tu.


Mohlo by vás zaujímať

Slovenské elektrárne chystajú aukciu, ponúknu v nej zelené certifikáty

Slovenské elektrárne chystajú aukciu, ponúknu v nej zelené certifikáty

Záruky pôvodu elektriny dodávateľom slúži na to, aby svojim odberateľom preukázali, že dodávajú energiu iba z obnoviteľných zdrojov.

Definícia energetickej chudoby je na svete. Spadne pod ňu 8 % domácností, očakáva ÚRSO

Definícia energetickej chudoby je na svete. Spadne pod ňu 8 % domácností, očakáva ÚRSO

Vláda má na stole nové návrhy. Podľa regulátora môžu pomôcť už v nadchádzajúcej vykurovacej sezóne.

Ceny fotovoltických panelov rekordne klesajú, európski výrobcovia stoja pred krachom

Ceny fotovoltických panelov rekordne klesajú, európski výrobcovia stoja pred krachom

Ceny komponentov dosiahli historicky nízke úrovne, sklady sú naplnené zásobami prekračujúcimi ročnú inštalovanú kapacitu v Európe.