Zdanie klame. Prírodných katastrof celosvetovo ubúda (GRAFY) | ENERGIE-PORTAL.SK
VSE
VSE
Belimo 2

Zdanie klame. Prírodných katastrof celosvetovo ubúda (GRAFY)

Narastajúce škody na majetku a infraštruktúre napáchané extrémnymi výkyvmi počasia nie sú spoľahlivým ukazovateľom klimatickej zmeny, tvrdia analytici denníka Reason.

Zadanie klame. Prírodných katastrof celosvetovo ubúda (GRAFY)

Foto: Pexels

Ohlasovanie extrémnych udalostí sa zdokonaľuje

Generálny tajomník Svetovej meteorologickej organizácie Petteri Taalas minulý rok prehlásil, že extrémne výkyvy počasia sú čoraz frekventovanejšie a v dôsledku klimatických zmien k nim bude v mnohých častiach sveta dochádzať čoraz častejšie a budú mať čoraz závažnejšie následky.

Toto vyhlásenie súviselo so správou, ktorú Svetová meteorologická organizácia vydala v roku 2020 a v ktorej sa uvádza, že počet prírodných katastrof sa za obdobie posledných päťdesiatich rokov zvýšil päťnásobne v dôsledku klimatických zmien, extrémnejších prejavov počasia, ale aj v dôsledku zdokonaľovania systémov ohlasovania výnimočných udalostí tohto typu.

Prírodné katastrofy súvisiace s počasím a klímou ako ich uvádza správa Svetovej meteorologickej organizácie zobrazuje graf:

zdroj: World Meteorological Organization

Správa Svetovej meteorologickej organizácie sa do značnej miery opiera o údaje o katastrofách, ktoré zhromažďuje databáza mimoriadnych udalostí (Emergency Events Database, ďalej EM-DAT – pozn. red.), ktorú v roku 1988 založilo Centrum pre výskum epidemiológie katastrof a ktorá zhromažďuje záznamy o prírodných katastrofách od roku 1900.

Spravovatelia databázy však uznávajú, že nárast počtu katastrof, ktoré do databázy v priebehu času pribúdajú, môže byť čiastočne výsledkom celosvetového pokroku v ohlasovaní extrémnych udalostí.

Počet katastrof celosvetovo klesol

V roku 2020 vydala Organizácia Spojených národov správu o ľudských obetiach katastrof, ktorá sa tiež zakladala na údajoch EM-DAT a v ktorej experti analyzovali globálne trendy katastrof v rokoch 2000 až 2019. Nižšie uvedený graf ukazuje ročný počet katastrof na celom svete:

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Spotreba plynu v Česku klesla na najnižšiu úroveň od začiatku storočia

Spotreba plynu v Česku klesla na najnižšiu úroveň od začiatku storočia

Znížila sa aj spotreba a výroba elektriny, ukazujú dáta českej energetiky za prvý štvrťrok 2023.

Plánovali deväť výziev, vyhlásili tri. Plán obnovy v energetike nabral sklz

Plánovali deväť výziev, vyhlásili tri. Plán obnovy v energetike nabral sklz

Štát neplní ani opakovane posunutý harmonogram. Z viac ako 200 miliónov eur doposiaľ rozdelili iba zlomok. Mapovali sme situáciu.

Napriek vojne budujú veterné elektrárne. Od ruskej invázie ich Ukrajine spustila viac než Anglicko

Napriek vojne budujú veterné elektrárne. Od ruskej invázie ich Ukrajine spustila viac než Anglicko

Veterné a solárne elektrárne môžu byť voči ruským útokom odolnejšie ako zdroje na fosílne palivá, ktoré sú koncentrované na menšom území a ťažšie sa opravujú.