Eversheds Sutherland
INNOGY
INNOGY

Záujem o kombinovanú dodávku tepla a chladu rastie, hlási innogy Slovensko

Najčastejšími zdrojmi tepla sú naďalej kondenzačné plynové kotly a tepelné čerpadlá. Čoraz viac zákazníkov však má záujem o kombinované dodávky tepla aj chladu.

tepelné čerpadlo

Foto: Fotolia

O kombinované dodávky tepla v zimných mesiacoch a chladu v letnom období na Slovensku rastie záujem. Najčastejšími zdrojmi tepla sú najmä kondenzačné kotly na zemný plyn a tepelné čerpadlá, zvyšuje sa však aj dopyt po vysoko efektívnych hybridných riešeniach.

Vyplýva to zo skúseností spoločnosti innogy Slovensko, ktorá prednedávnom významne rozšírila svoje portfólio.

Komplexné riešenia pre HVAC

Ako sme na Energie-portal.sk priniesli už v januári, spoločnosť innogy Slovensko, ktorá je členom Skupiny VSE Holding a druhým najväčším dodávateľom zemného plynu a energetických riešení na Slovensku, po novom dodáva aj teplo a chlad.

V oblasti vykurovania, chladenia, vzduchotechniky a klimatizácie (HVAC) poskytuje komplexné riešenia. Alternatívny dodávateľ energií sľubuje nižšie ceny tepla v porovnaní s veľkými lokálnymi dodávateľmi a počas doby prevádzky kotolne garantujú výšku úspor.

Spoločnosť aktuálne pracuje na viacerých projektoch, kde okrem vybudovania či modernizácie kotolne bude niekoľko rokov dodávať teplo, teplú vodu a v niektorých prípadoch aj chlad pre bytové domy.

Energie-portal.sk zisťoval, o aké riešenia v oblasti HVAC je medzi zákazníkmi innogy Slovensko najväčší záujem.

Rastie záujem o kombinované dodávky

„Potreby zákazníkov sa zvyčajne týkajú dodávky tepla. V súčasnosti však narastajú požiadavky na zabezpečenie komfortu a teda rastie záujem o kombinovanú dodávku tepla v zime a chladu v letných mesiacoch,“ priblížila Katarína Šulíková, špecialistka Komunikácie Východoslovenskej energetiky, a.s.

Zdrojom tepla bývajú kotly na zemný plyn alebo systém vybudovaný na obnoviteľných zdrojoch energie (OZE) s tepelnými čerpadlami. Tie pritom môžu v letnom období poslúžiť aj ako zdroj chladenia.

Viessmann rezerva

„Najčastejšími zdrojmi stále ostávajú kondenzačné kotly a tepelné čerpadlá, pozorujeme však narastajúci záujem o vysoko efektívne hybridné riešenia,“ uviedla K. Šulíková.

Výhody, ktoré môže innogy Slovensko pre svojich zákazníkov poskytnúť ako dodávateľ tepla a chladu, spoločnosť ilustruje na príklade bytových podnikov. Tým innogy Slovensko sľubuje nielen nižšiu cenu tepla ako od veľkého lokálneho distribútora, ale aj zabezpečenie vlastného servisu, online diaľkové riadenie kotolne a odbremenenie od prevádzky a údržby zariadení.

„Bytový podnik je len príkladom. Naše služby a riešenia vieme ponúknuť každému zákazníkovi, každej firme či organizácii,“ povedala K. Šulíková.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (1)

  1. proenviro1@proenviro.eu12.02.2020 (10:50)
    pekný deň, tieto riešenia fungujú v súčasnom stave, keď stále nemáme dostatok budov vyhovujúcich svetovým trendom v oblasti udržateľnej architektúry a urbanizmu kde je cieľom energetická sebestačnosť objektov a odpojenie od energetických zdrojov na báze fosílnych palív. Takto tvorené objektu sú reálne a prinášajú potrebu využívania odpadovej energie budov, ktorá v súčasnosti odchádza preč ako odpad. Samozrejme to vyžaduje iný prístup k riešeniu prostredia budov a ich konštrukcií, napríklad využívanie pasívnych prvkov prírodného prostredia, či konštrukčných a technologických na využitie odpadových energií a získavanie energií prostredia. Potom je takmer zbytočné a až nákladné riešenie diaľkovej dodávky energie tepla a chladu ak si ich generuje či v potrebnom množstve vyrába budova. Je však skôr dôležité sa sústrediť na kvalitný servis takýchto budov a ich technológií.

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Anketa. Ako hodnotíte návrh na využitie Plánu obnovy v slovenskej energetike?

Anketa. Ako hodnotíte návrh na využitie Plánu obnovy v slovenskej energetike?

Rezort financií navrhuje využiť Plán obnovy aj na renovácie budov či investície do energetickej infraštruktúry. Stanislava Janiša, Jána Karabu, Petra Žigu a ďalších sme sa pýtali, ako návrh hodnotia.

Vybrané otázky smernice o podpore využívania energie z obnoviteľných zdrojov

Vybrané otázky smernice o podpore využívania energie z obnoviteľných zdrojov

Európska únia v priebehu rokov 2018 a 2019 prijala balíček legislatívnych dokumentov nazývaný aj Zimný energetický balíček. Článok advokátskej kancelárie Eversheds Sutherland vyšiel v prílohe ENERGO v októbrovom vydaní mesačníka Odpadové hospodárstvo 2020/10.

Tepelné čerpadlá by mali byť pri nových projektoch a rekonštrukciách vždy prvou voľbou

Tepelné čerpadlá by mali byť pri nových projektoch a rekonštrukciách vždy prvou voľbou

Využívanie tepelných čerpadiel umožní dosiahnuť uhlíkovú neutralitu v sektore vykurovania a chladenia do roku 2050.