Záujem o kombinovanú dodávku tepla a chladu rastie, hlási innogy Slovensko | ENERGIE-PORTAL.SK
VSE
VSE
Belimo

Záujem o kombinovanú dodávku tepla a chladu rastie, hlási innogy Slovensko

Najčastejšími zdrojmi tepla sú naďalej kondenzačné plynové kotly a tepelné čerpadlá. Čoraz viac zákazníkov však má záujem o kombinované dodávky tepla aj chladu.

tepelné čerpadlo

Foto: Fotolia

O kombinované dodávky tepla v zimných mesiacoch a chladu v letnom období na Slovensku rastie záujem. Najčastejšími zdrojmi tepla sú najmä kondenzačné kotly na zemný plyn a tepelné čerpadlá, zvyšuje sa však aj dopyt po vysoko efektívnych hybridných riešeniach.

Vyplýva to zo skúseností spoločnosti innogy Slovensko, ktorá prednedávnom významne rozšírila svoje portfólio.

Komplexné riešenia pre HVAC

Ako sme na Energie-portal.sk priniesli už v januári, spoločnosť innogy Slovensko, ktorá je členom Skupiny VSE Holding a druhým najväčším dodávateľom zemného plynu a energetických riešení na Slovensku, po novom dodáva aj teplo a chlad.

V oblasti vykurovania, chladenia, vzduchotechniky a klimatizácie (HVAC) poskytuje komplexné riešenia. Alternatívny dodávateľ energií sľubuje nižšie ceny tepla v porovnaní s veľkými lokálnymi dodávateľmi a počas doby prevádzky kotolne garantujú výšku úspor.

Spoločnosť aktuálne pracuje na viacerých projektoch, kde okrem vybudovania či modernizácie kotolne bude niekoľko rokov dodávať teplo, teplú vodu a v niektorých prípadoch aj chlad pre bytové domy.

Energie-portal.sk zisťoval, o aké riešenia v oblasti HVAC je medzi zákazníkmi innogy Slovensko najväčší záujem.

Rastie záujem o kombinované dodávky

„Potreby zákazníkov sa zvyčajne týkajú dodávky tepla. V súčasnosti však narastajú požiadavky na zabezpečenie komfortu a teda rastie záujem o kombinovanú dodávku tepla v zime a chladu v letných mesiacoch,“ priblížila Katarína Šulíková, špecialistka Komunikácie Východoslovenskej energetiky, a.s.

Zdrojom tepla bývajú kotly na zemný plyn alebo systém vybudovaný na obnoviteľných zdrojoch energie (OZE) s tepelnými čerpadlami. Tie pritom môžu v letnom období poslúžiť aj ako zdroj chladenia.

VIESSMANN

„Najčastejšími zdrojmi stále ostávajú kondenzačné kotly a tepelné čerpadlá, pozorujeme však narastajúci záujem o vysoko efektívne hybridné riešenia,“ uviedla K. Šulíková.

Výhody, ktoré môže innogy Slovensko pre svojich zákazníkov poskytnúť ako dodávateľ tepla a chladu, spoločnosť ilustruje na príklade bytových podnikov. Tým innogy Slovensko sľubuje nielen nižšiu cenu tepla ako od veľkého lokálneho distribútora, ale aj zabezpečenie vlastného servisu, online diaľkové riadenie kotolne a odbremenenie od prevádzky a údržby zariadení. 

IPESOFT (aktuálne do 30.6.2023)

„Bytový podnik je len príkladom. Naše služby a riešenia vieme ponúknuť každému zákazníkovi, každej firme či organizácii,“ povedala K. Šulíková.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (1)

  1. proenviro1@proenviro.eu12.02.2020 (10:50)
    pekný deň, tieto riešenia fungujú v súčasnom stave, keď stále nemáme dostatok budov vyhovujúcich svetovým trendom v oblasti udržateľnej architektúry a urbanizmu kde je cieľom energetická sebestačnosť objektov a odpojenie od energetických zdrojov na báze fosílnych palív. Takto tvorené objektu sú reálne a prinášajú potrebu využívania odpadovej energie budov, ktorá v súčasnosti odchádza preč ako odpad. Samozrejme to vyžaduje iný prístup k riešeniu prostredia budov a ich konštrukcií, napríklad využívanie pasívnych prvkov prírodného prostredia, či konštrukčných a technologických na využitie odpadových energií a získavanie energií prostredia. Potom je takmer zbytočné a až nákladné riešenie diaľkovej dodávky energie tepla a chladu ak si ich generuje či v potrebnom množstve vyrába budova. Je však skôr dôležité sa sústrediť na kvalitný servis takýchto budov a ich technológií.

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Plynu na reguláciu sústavy bude menej, vzrastie význam iných zdrojov flexibility

Plynu na reguláciu sústavy bude menej, vzrastie význam iných zdrojov flexibility

Poskytovanie podporných služieb sústave bola doteraz záležitosť najmä veľkých výrobcov. Nový systém má využívať aj flexibilitu menších zdrojov a spotrebiteľov.

Ukrenergo: Európe môžeme pomôcť so znižovaním závislosti na ruskom plyne

Ukrenergo: Európe môžeme pomôcť so znižovaním závislosti na ruskom plyne

Dopyt po elektrine na Ukrajine klesol od začiatku vojny o 35 %. Výpadok chcú nahradiť exportom do EÚ.

SEPS: Integrovaní agregátori prídu budúci rok, nezávislí po spustení datacentra

SEPS: Integrovaní agregátori prídu budúci rok, nezávislí po spustení datacentra

Prevádzkovateľ sústavy umožní poskytovanie podporných služieb aj pre zdroje s nižšou kapacitou.