Warren Buffett po dlhom čase investuje. Už nie do bánk, ale plynárenskej infraštruktúry | ENERGIE-PORTAL.SK
Eversheds Sutherland
DTE 2022
INNOGY

Warren Buffett po dlhom čase investuje. Už nie do bánk, ale plynárenskej infraštruktúry

Berkshire Hathaway získala projekt plynovodu na východe USA a ďalšiu plynárenskú infraštruktúru za takmer desať miliárd dolárov.

Warren Buffett po dlhom čase investuje. Už nie do bánk, ale plynárenskej infraštruktúry

Foto: Flickr

Spoločnosť Berkshire Hathaway, patriaca americkému miliardárovi Warrenovi Buffettovi, kupuje plynárenskú infraštruktúru od spoločnosti Dominion Energy za takmer desať miliárd dolárov.

Berkshire zaplatí 4 miliardy dolárov za samotnú infraštruktúru, ktorej súčasťou je vyše 12 400 kilometrov sietí plynových potrubí a vyše 25 biliónov kubických metrov objemu plynových zásobníkov. Zvyšná časť ide na pokrytie dlhu predávajúcej spoločnosti.

Jeden z najsledovanejších investorov, ktorý počas finančnej krízy v roku 2008 nakupoval akcie Goldman Sachs, či General Electric, počas tohtoročného prepadu akcií o sebe nedával vedieť. Napriek obrovskému balíku pripravenej hotovosti. Naopak, zbavil sa akcií štyroch najväčších amerických aeroliniek.

Kúpa infraštruktúry od spoločnosti Dominion je najväčšou Buffetovou investíciou za posledné štyri roky. A iba časťou balíka hotovosti za 137 miliárd dolárov, ktorý má investor pripravený na výhodné investície.

„Nič sme nerealizovali, pretože sme nezaznamenali dostatočne atraktívnu príležitosť,“ uviedol Buffett. Ako dodáva CNBC, dôvodom mohla byť aj rýchla reakcia americkej centrálnej banky. Umožnila rýchly prístup firiem k finančným zdrojom, ktoré neboli v takej miere k dispozícii v rokoch 2008-2009.

Výstavba plynovodu môže pokračovať

Energetické spoločnosti Dominion a Duke šesť rokov pripravovali plynovod na východnej časti USA v dĺžke takmer tisíc kilometrov, spájajúci západnú Virgíniu a Severnú Karolínu. Výstavbu blokovali environmentálne združenia, čím sa predlžovala doba realizácie a zvyšovali ekonomické náklady.

Z toho dôvodu sa pôvodní investori zámeru vzdali. Minulý mesiac však nastal obrat. Najvyšší súd USA rozhodol, že výstavba môže pokračovať a námietky ekoaktivistov zamietol.

Získaním aktív Dominion sa podiel Berkshire na plynárenskej sieti USA viac ako zdvojnásobil z 8 na 18 %. Súčasťou akvizície je aj štvrtinový podiel v jednom zo šiestich exportných LNG terminálov v USA.

Buffett už vraj zvažoval kúpu iných plynárenských aktív na jar. Avšak pod exportnom termináli LNG v kanadskom Quebecu nakoniec nesiahol práve kvôli prebiehajúcim protestom ekoaktivistov.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

OZE v EÚ pokrývajú 37 % spotreby elektriny. V dvoch štátoch je to viac ako 70 %

OZE v EÚ pokrývajú 37 % spotreby elektriny. V dvoch štátoch je to viac ako 70 %

Slovensko sa v štatistike zaradilo pod priemer EÚ, spomedzi krajín V4 však vykázalo najvyšší podiel obnoviteľných zdrojov.

Podiel OZE znovu vzrástol, Slovensko splnilo cieľ pre rok 2020, hlási Eurostat (GRAFY)

Podiel OZE znovu vzrástol, Slovensko splnilo cieľ pre rok 2020, hlási Eurostat (GRAFY)

V jednom sektore sa podiel obnoviteľných zdrojov medziročne znížil.

VSE ubezpečuje odberateľov Twinlogy, že im zabezpečí dodávky elektriny

VSE ubezpečuje odberateľov Twinlogy, že im zabezpečí dodávky elektriny

Zákazníci Twinogy nemusia podniknúť žiadne úkony, do režimu dodávateľa poslednej inštancie prejdú automaticky.