Výrobcovia energie z OZE podali hromadne oznámenia o podpore a plány výroby na rok 2016 | ENERGIE-PORTAL.SK
VSE
VSE
Belimo

Výrobcovia energie z OZE podali hromadne oznámenia o podpore a plány výroby na rok 2016

Desiatky výrobcov elektriny z obnoviteľných zdrojov využili možnosť podať hromadne oznámenia o podpore a plány výroby na rok 2016. Splnili si tak každoročnú povinnosť spôsobom, ktorý nie je možné poprieť, aby tak predišli scenáru z minulého roka. Mnohým totiž na základe nepodloženého obvinenia, že vlani tento dokument neodovzdali, bola v tomto roku pozastavená zákonom garantovaná podpora.

Výrobcovia energie z OZE podali hromadne oznámenia o podpore a plány výroby na rok 2016

Flickr

Plán výroby na ďalší rok odovzdávajú výrobcovia príslušnej distribučnej spoločnosti každoročne do 15. augusta. V minulom roku však viacerí výrobcovia čelili nepodloženému obvineniu, že si túto administratívnu povinnosť nesplnili.

Chápali sme to len ako zámienku, pretože výrobcovia mali k dispozícii podacie lístky či potvrdenia, že potrebné dokumenty včas odovzdali,“ uviedol zastupujúci riaditeľ Slovenskej asociácie fotovoltického priemyslu a OZE (SAPI) Pavel Šimon. „Dôkazy však nikoho nezaujímali, pretože distribučné spoločnosti odobrali výrobcom podporu bez akéhokoľvek správneho či iného konania. Urobili tak celkom svojvoľne, preto sme sa tiež obrátili na súdy, vrátane Ústavného súdu. Ide totiž o osud 1 200 firiem s 3 500 zamestnancami, ktorí sa môžu ocitnúť na ulici. Ide však aj o princíp, pretože v právnom štáte by sa podobná vec vôbec nemala stať.“

Problém sa rieši aj na pôde Európskej komisie, keďže sa predstavitelia SAPI obrátili na podpredsedu EK Maroša Šefčoviča a tiež eurokomisára pre klímu a energetiku Miguela Ariasa Caňeteho.

V súčasnosti sa totiž formuje ambiciózny projekt energetickej únie, ktorý by mal priniesť Európe viac nezávislosti predovšetkým od surovín z Ruska, a to aj vďaka rozvoju obnoviteľných zdrojov. Navyše je stúpajúci podiel čistej energie jediným spôsobom, ako zabrániť ešte výraznejšiemu globálnemu otepľovaniu,“ vysvetľuje Pavel Šimon. „Slovensko však v tejto oblasti kráča celkom opačným smerom, keď obnoviteľné zdroje likviduje. Pri súčasnom vývoji totiž hrozí, že klesne ich podiel na výrobe energie na Slovensku a že nesplníme ani limit 14 percent, ku ktorému sme sa zaviazali.“

V snahe predísť opakovaniu vlaňajšieho scenára výrobcovia využili akciu, ktorú zorganizovala Slovenská asociácia fotovoltického priemyslu a OZE a odovzdávali plán výroby v sídle troch regionálnych distribučných spoločností – ZSDis, SSE-D a VSD.

Nešlo o protest, ale o taký spôsob odovzdania, ktorý nebude možné neskôr poprieť či spochybniť,“ dodáva Pavel Šimon. „Oceňujeme, že napríklad v SSE-D sa pripravili vopred a presunuli podateľňu na vrátnicu. Veríme však, že v budúcnosti sa nik nezníži k používaniu administratívnej zámienky preto, aby sa zastavila podpora obnoviteľných zdrojov. Ich rozvoj nebude zaťažovať verejné financie ani spotrebiteľov a zákazníkov, práve naopak – prispeje k tomu, že elektrina bude nielen čistejšia ale i lacnejšia.“

Výrobcovia energie zo slnka, z bioplynu a z malých vodných zdrojov spojili sily a budú sa usilovať, aby sa diskusia o energetike Slovenska stala významnou témou pred blížiacimi sa parlamentnými voľbami.

Zdroj: Tlačová správa SAPI


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Čistý zisk im stúpol na osemnásobok. ČEZ ukázal výsledky, štátu odvedie miliardy

Čistý zisk im stúpol na osemnásobok. ČEZ ukázal výsledky, štátu odvedie miliardy

Základným krokom pre vyriešenie energetickej krízy bolo zabezpečenie prístupu k dodávkam LNG, hovorí šéf skupiny Daniel Beneš.

Niektorí majitelia fotovoltických elektrární musia štátu zaplatiť daň

Niektorí majitelia fotovoltických elektrární musia štátu zaplatiť daň

Spotrebná daň z elektriny sa vzťahuje na fotovoltické panely od určitého výkonu. Majitelia však môžu požiadať o vrátenie dane.

Spustia Energetické dátové centrum. Manažéri SEPS a OKTE vysvetľujú kedy a v akom rozsahu

Spustia Energetické dátové centrum. Manažéri SEPS a OKTE vysvetľujú kedy a v akom rozsahu

Projekt rozdelili do dvoch fáz, prvá sa má rozbehnúť už o pár mesiacov.