Ceny elektriny pre veľkých odberateľov v roku 2021 napriek tomu rastú.
Ceny energií sa od 1. januára 2021 menia aj u našich západných susedov. Český Energetický regulačný úrad (ERÚ) vydal cenové rozhodnutia, ktorými každoročne stanovil výšku regulovaných zložiek ceny elektriny a plynu na tento rok.
Kým cena elektriny v roku 2021 klesne pre odberateľov na hladine nízkeho napätia, napríklad domácnosti, veľkí odberatelia si za elektrinu priplatia. V prípade plynu klesnú celoštátne priemerné regulované ceny pre maloodberateľov aj veľkoodberateľov.
Ako sa v roku 2021 menia ceny elektriny na Slovensku, sa dozviete v tomto článku. Podrobnosti o cenách zemného plynu nájdete tu.
Ceny pre domácností klesnú
Regulovaná zložka ceny elektriny na hladine nízkeho napätia v roku 2021 v Česku klesá v priemere o 1,7 %. Ceny pre jednotlivých zákazníkov sa však menia v závislosti od charakteru odberu a distribučného územia, pod ktoré spadajú.
K najvyššiemu zníženiu ceny dôjde na území ČEZ Distribuce (-2,60 %), menej výrazný pokles bude na území PREdistribuce (-0,46 %). V prípade územia spadajúceho pod E.ON Distribuce (od 1. januára 2021 sa názov spoločnosti zmenil na EG.D.) ERÚ očakáva naopak mierny nárast o 0,28 %.
Pozitívny vplyv na regulované ceny elektriny podľa ERÚ majú nové podmienky pre V. regulačné obdobie a tiež pokles cien elektriny na krytie strát.
„Absolútny pokles regulovanej zložky ceny elektriny pre domácnosti ERÚ naposledy oznamoval v novembri roku 2014. Tentoraz sa nám to podarilo vďaka dobrému nastaveniu V. regulačného obdobia, kde sme výrazne znížili WACC, teda mieru výnosnosti, ktorú môžu regulované spoločnosti od januára 2021 pri svojich investíciách dosiahnuť,“ hovorí Stanislav Trávníček, predseda Rady ERÚ.
„Už v júni 2020, keď sme predstavovali Zásady cenovej regulácie pre V. regulačné obdobie, sme avizovali, že by ceny na zabezpečovanie distribúcie mali v prvom roku klesať, čo sa teraz potvrdilo,“ doplnil.
Podpora OZE vzrastie
Výšku regulovaných cien v roku 2021 podľa českého regulátora naďalej ovplyvňujú miliardové investície do energetických sústav v súvislosti s transformáciou a modernizáciou energetiky. Na regulované ceny pôsobia tiež postupné dopady pandémie COVID-19 a najmä nárast nákladov na obnoviteľné zdroje energie (OZE).
Nárastu regulovanej zložky ceny sa tak nevyhnú odberatelia elektriny na hladinách veľmi vysokého a vysokého napätia. V ich prípade ERÚ predpokladá priemerné navýšenie o 11,5 %, resp. o 6,5 %.
„Dôvodom je práve výrazný medziročný nárast príspevku na podporované zdroje energie. Dotácie pre prevádzkovateľov podporovaných zdrojov totiž fungujú na princípe dorovnávania trhovej ceny silovej elektriny, a pretože táto cena medziročne klesla, dotácia rastie a spolu s tým narastá aj potrebný objem vybraných prostriedkov,“ uviedol ERÚ.
Zároveň český regulátor musí započítať zákonnú dvojpercentnú indexáciu, ktorá predstavuje každoročný nárast výdavkov na podporované zdroje energie.
„Pri stanovení pomoci aj ich financovania sa musíme držať platnej legislatívy, nejde teda o vôli, či dokonca svojvôli úradu. Viac ako polovicu nákladov na podporované zdroje, 27 miliárd korún (v prepočte 1,03 mld. eur – pozn. red.), uhradí štátny rozpočet. Zostávajúca časť ale pokrývajú zákazníci,“ priblížil S. Trávníček.
„Drobní spotrebitelia vo väčšine prípadov prispievajú 495 korún (v prepočte 18,89 eur – pozn. red.) z každej odobratej megawatthodinu elektriny, čo je zároveň zákonný strop, ktorý nesmieme prekročiť. Veľkí odberatelia oproti tomu prispievajú typicky podľa svojho rezervovaného príkonu, čo je pre nich výhodnejšie a bude to tak aj naďalej, hoci príspevok vzrastie,“ vysvetlil predseda Rady ERÚ.
Plyn v Prahe zdražie, inde zlacnie
Priemerná regulovaná zložka ceny plynu v roku 2021 v Českú klesá pre maloodberateľov, ako aj pre veľkoodberateľov.
„Aj napriek významným investíciám do plynárenských sietí, vďaka zníženiu miery výnosnosti, ku ktorému sme pristúpili pre V. regulačné obdobie tiež v plynárenstve, regulované ceny pre budúci rok na väčšine územia klesajú,“ povedal S. Trávníček.
Ceny plynu pre veľkoodberateľov v Česku v roku 2021 klesajú, v priemere o 3,2%.
V prípade maloodberateľov, vrátane domácností, ERÚ očakáva priemerný pokles regulovanej zložky ceny o 1,6 %. Najvýraznejšie ceny klesnú na distribučnom území GasNET (- 2,76%), menej výrazne na území E.ON Distribuce1 (- 0,43%).
V hlavnom meste (na území spadajúcom pod spoločnosť Pražská plynárenská Distribuce) regulované ceny naopak vzrastú, a to o 4,74 %. Dôvodom je nutná obmena plynovodov vo veľkom rozsahu.
„Ide o špecifický problém tejto distribučnej sústavy, ktorej jednotlivé časti sú veľmi staré. Modernizácia je tu nevyhnutná. Nie je len otázkou zavádzanie nových technológií, ale najmä zvýšenie bezpečnosti a spoľahlivosti sústavy,“ uzavrel S. Trávníček.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.