Strešná krytina, ktorá má nahradiť solárne panely, vyjde lacnejšie ako klasická strecha, na ktorú sa solárne panely osadia zvlášť, tvrdí Elon Musk. Novinka Tesly však podľa kritických hlasov neponúkne nič viac než predražený dizajn.
„Keď nejaká spoločnosť navrhuje nový produkt, zvyčajne predstaví ako prvú úžitkovú hodnotu a až potom dizajn. Tesla funguje akosi naopak, najprv nadizajnuje niečo nádherné a vzrušujúce a až potom zisťuje, ako to vlastne bude fungovať,“ píše Megan Dailey na blogu Energy&Capital, ktorý sa zaoberá investičnými analýzami v zelenej energetike.
Dailey vo svojom blogu ďalej argumentuje, že aj keď v minulosti Tesla dokázala vyvinúť atraktívny dizajn, neskôr narazila na produkčné problémy. Ako príklad uvádza prvé elektromobily kalifornskej spoločnosti, pri ktorých sa objavili problémy s dverami. Futuristický Model X s dverami otvárajúcimi sa nahor ako vtáčie krídla podľa nej na papieri vyzerajú ako skvelý nápad, no dizajn a funkčnosť sú dve rozdielne veci.
Podobná situácia podľa Dailey nastáva aj pri solárnych škridliach. Tie Tesla predstavuje v čase, kedy cena solárnych technológií neustále klesá, no čoraz viac domácností v USA sa obzerá skôr po možnostiach, ktoré ponúka zdieľaná ekonomika.
Domácnosti v USA zisťujú, tvrdí Dailey, že investícia do vlastných solárnych panelov sa nevracia tak rýchlo ako na papieri, pričom v neprospech návratnosti hovoria najmä klimatické vplyvy. Väčšie fotovoltické zariadenia, o ktoré sa delia viaceré domácnosti, môžu byť naopak umiestnené výhodne v najslnečnejších oblastiach a plusom sú taktiež výnosy z rozsahu.
Klasické solárne panely: menej estetiky, viac úžitku
Problémom, na ktorý upozorňuje energetický publicista Travis Hoium na portáli The Motley Fool, je účinnosť solárnej novinky. Hoci toho o strešnej krytine zatiaľ vieme len veľmi málo, po technologickej stránke je známe, že má ísť o solárne bunky zabalené v sklenených kapsuliach.
„V mnohých smeroch sú škridly veľmi podobné na solárne moduly, avšak namiesto 72 solárnych buniek sa skladajú len zo 60. Musk predviedol červený toskánsky dizajn, bridlicový dizajn, textúrovaný dizajn a hladké sklené škdridly, ktoré by mali naplniť estetické potreby väčšiny domov. Solárna strecha vyzerá naozaj cool. O tom niet pochýb. To je však všetko, čo sme sa dozvedeli z 15-minútovej prezentácie a kľúčové otázky o produkte neboli vôbec zodpovedané,“ upozorňuje Hoium.
Podrobnosti o tom, ako sa budú solárne škridly inštalovať či akú efektívnosť budú skutočne poskytovať, sú podľa Hoiuma kľúčové, pretože pokusy zakomponovať solárne bunky priamo do strešnej krytiny sa už objavili. A neuchytili.
„Z technického hľadiska stojí za kritiku už samotná snaha Tesly vyrábať solárne strechy. Spoločnosť SolarCity nepreukázala, že by dokázala masovo produkovať čo i len štandardné solárne moduly a tento omnoho komplikovanejší produkt bude ešte náročnejší na výrobné postupy,“ píše ďalej. Inštalatéri podľa neho budú musieť navyše každú solárnu bunku k meniču prúdu, čo pokladanie krytiny ešte viac skomplikuje.
Drahšie ako solárne panely
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.