Teplo z odpadovej vody kúsok za slovenskými hranicami poslúži na vykurovanie 56-tisíc domácností.
Pri dekarbonizácii teplárenstva v štátoch EÚ nachádza čoraz častejšie uplatnenie aj odpadové teplo. Príkladom je inštalácia štyroch veľkých tepelných čerpadiel v nemeckom Hamburgu, ktoré budú využívať odpadové teplo z čistiarne odpadových vôd (ČOV). Projekt, o ktorom sme na Energie-portal.sk podrobnejšie referovali v lete, má zabezpečiť vykurovanie približne 40-tisíc domácností.
Ešte väčšiu inštaláciu teraz spúšťajú v susednom Rakúsku. Viedenský mestský podnik Wien Energie uviedol do prevádzky najvýkonnejšie tepelné čerpadlo v Európe, ktoré bude využívať zvyškové teplo z vyčistenej odpadov vody z ČOV. Zásobovať má 56-tisíc domácností a do roku 2027 plánujú jeho výkon zdvojnásobiť.
Klimatickú neutralitu chcú už do roku 2040
Prvú fázu výstavby najvýkonnejšieho veľkoplošného systému tepelných čerpadiel v Európe, ktorý dodávateľ energie Wien Energie buduje v blízkosti mestskej ČOV, dokončili vo viedenskej mestskej časti Simmering. Inovatívny projekt využíva na produkciu klimaticky neutrálneho tepla vyčistenú odpadovú vodu zo susednej čistiarne ebswien.
„Viedeň sa zaviazala stať sa do roku 2040 klimaticky neutrálnou. Tepelné čerpadlo v čistiarni odpadových vôd predstavuje dôležitý míľnik na ceste k dosiahnutiu tohto cieľa. S týmto projektom môžeme v prvej fáze rozšírenia poskytovať ekologické diaľkové vykurovanie až pre 56-tisíc domácností. Týmto sa stávame priekopníkmi v celej Európe," uviedol primátor Viedne, Michael Ludwig, pri slávnostnom uvedení zariadenia do prevádzky.
Foto: Wien Energie
Wien Energie môže prevádzkovať veľké tepelné čerpadlo s výkonom 55 megawattov (MW) so stopercentným využitím obnoviteľnej energie vďaka energii z neďalekej elektrárne Freudenau na Dunaji a odpadovému teplu z ČOV, informuje spoločnosť. Okrem odpadového tepla však čistiareň využíva aj ďalšie obnoviteľné zdroje tepla na výrobu udržateľnej energie.
„V našom klimatickom pláne sme si stanovili cieľ, že do roku 2040 bude Viedeň klimaticky neutrálna. Na dosiahnutie tohto cieľa vynakladáme všetky sily. Čistiareň odpadových vôd v Simmeringu je toho najlepším príkladom: na výrobu čistej elektrickej energie sa tu využíva odpadová voda, splaškový kal, vodná aj slnečná energia," zdôrazňuje mestský radca pre klímu Jürgen Czernohorszky.
V tomto smere sa Viedeň zameriava najmä na oblasť vykurovania, ktorá zodpovedá za približne 40% emisií CO2 v rakúskom hlavnom meste. Wien Energie chce postupne transformovať diaľkové vykurovanie, ktoré je stále z veľkej časti poháňané fosílnymi palivami, na udržateľné zdroje.
Firma preto v roku 2021 predstavila konkrétny plán a veľké tepelné čerpadlo v čistiarni odpadových vôd predstavuje dôležitý krok v jeho realizácii.
Do prvej etapy výstavby investovali približne 70 miliónov eur. Tri ďalšie tepelné čerpadlá sa nainštalujú v ďalšej etape do roku 2027, čím sa celková kapacita zvýši na 110 MW.
Ako to celé funguje
Zostáva vám 40% na dočítanie.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.