Väčšina čierneho aj hnedého uhlia sa v štátoch EÚ spotrebuje na výrobu elektriny.
Závislosť EÚ na uhlí klesá, ťažba aj spotreba čierneho i hnedého uhlia medziročne opätovne poklesli. Vyplýva to z najnovších čísel Eurostatu za rok 2018.
Spotreba čierneho uhlia v EÚ vlani zaznamenala štvorpercentný pokles a dostala sa na úroveň 226 miliónov ton. V porovnaní s rokom 1990 (497 miliónov ton) je to pokles o 54 percent.
Ešte výraznejšie v štátoch EÚ klesá produkcia čierneho uhlia. Po vlaňajšom medziročnom prepade o šesť percent sa dostala na úroveň 74 miliónov ton, čo oproti roku 1990 (368 miliónov ton) predstavuje prepad o 80 percent.

Závislosť EÚ na dovoze čierneho uhlia z tretích krajín významne vzrástla. Kým pred 20 rokmi pochádzala z dovozu iba štvrtina čierneho uhlia, vlani pokrýval import až dve tretiny spotreby.
Väčšina štátov, v ktorých sa v roku 1990 ťažilo čierne uhlie, dnes už túto surovinu neprodukuje. Zo 14 čiernouhoľných krajín tak zostalo päť: Poľsko, Česko, Nemecko, Spojené kráľovstvo a Španielsko.
Poľsko sa vzdáva uhlia pomalšie
Až 86 percent všetkého čierneho uhlia vyťaženého vlani v EÚ pochádzalo z poľských baní. S veľkým odstupom ďalej nasledujú Česko (šesť percent), Nemecko a Spojené kráľovstvo (do štyroch percent) a Španielsko (necelé percento produkcie celej EÚ).

„V porovnaní s rokom 2012, kedy ťažba čierneho uhlia v EÚ vrcholila (123 miliónov ton), Poľsko do roku 2018 znížilo produkciu o 20 percent a Česko o 39 percent. Ostatné krajiny v tom istom čase znížili svoju produkciu drasticky: Nemecko o 76 percent, Spojené kráľovstvo o 84 percent, Španielsko o 86 percent,“ uvádza Eurostat vo svojej správe.
Z hľadiska spotreby však vyzerá čiernouhoľný rebríček EÚ odlišne. Najviac čierneho uhlia sa v minulom roku spálilo v Poľsku (32 percent celkovej spotreby EÚ) a Nemecku (20 percent), ďalej nasledujú Španielsko (deväť percent), Taliansko, Francúzsko, Holandsko a Spojené kráľovstvo (po šesť percent).
Väčšina uhlia ide do elektrární
V prípade hnedého uhlia najnovšie dáta Eurostatu odhaľujú odlišný vývoj. Jeho spotreba významne poklesla najmä v 90. rokoch, od roku 2000 sa však držia na približne rovnakej úrovni. V minulom roku sa v štátoch EÚ spotrebovalo 370 miliónov ton, čo oproti roku 1990 predstavuje pokles o necelých 50 percent.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.