Eversheds Sutherland
Dny teplárenství a energetiky 2024
Belimo

Tarifné poplatky pri malej fotovoltike už prevyšujú výkupnú cenu zelenej elektriny

Prevádzkovateľ strešnej fotovoltickej elektrárne zostal po vyúčtovaní podpory nepríjemne prekvapený. Za elektrinu dodanú do siete musí ešte doplácať.

Tarifné poplatky pri malej fotovoltike už prevyšujú výkupnú cenu zelenej elektriny

Foto: Viessmann

Objem podpory obnoviteľných zdrojov energie, vyrábajúcich zelenú elektrinu na doplatok, predstavoval vlani 467 miliónov eur. Takmer polovica týchto peňazí, ktoré platia všetci spotrebitelia elektriny, išla prevádzkovateľom fotovoltických elektrární. A viac než polovica z balíka v objeme 211 miliónov eur smerovala do takmer dvesto firiem, ktoré ovláda ešte menší počet majiteľov.

Celkový počet podporovaných výrobcov elektriny z FVE na Slovensku presahuje dvetisíc. Najmenší výrobcovia, odovzdávajúci do distribučnej siete rádovo jednotky megawatthodín, tvoria zhruba pätinu všetkých subjektov. Výška doplatku sa v tejto kategórii pohybuje do stoviek eur. Podobný počet predstavujú najväčší výrobcovia s doplatkami nad 100-tisíc eur, pričom táto kategória si rozoberie 95 % celkového objemu podpory doplatkami.

Súčasné podmienky rozvoju fotovoltiky však veľmi neprajú. Nedotované zdroje sa do siete prakticky nepripájajú, podporované zdroje majú najštedrejšie obdobie za sebou a prevádzka niektorých zdrojov začína byť neudržateľná. A to aj vďaka tak trochu paradoxnému nastaveniu výšky podpory a tarifných poplatkov, vzťahujúcich sa na spotrebu elektriny.

Svedčí o tom aj príklad menšieho výrobcu z fotovoltickej elektrárne na rodinnom dome. V roku 2019 odovzdal do distribučnej siete elektrickú energiu v objeme 4 MWh, za ktorý zinkasoval doplatok vo výške takmer 630 eur. Podpora výkupom za jednu megawatthodinu tak vyšla v tomto období na zhruba 158 eur/MWh. Uvedený výrobca neplatil žiadne poplatky vo forme tarify za prevádzkovanie systému ani tarify za systémové služby.

V roku 2020 dodala rovnaká strešná fotovoltická elektráreň do siete zhruba 2 MWh elektriny, za ktorú prevádzkovateľ zinkasoval cez doplatok už iba niečo vyše 50 eur. To predstavuje približne 25 eur/MWh. Ešte väčším prekvapením pri vyúčtovaní za minulý rok bola faktúra z SPP za poplatky za systémové služby a prevádzkovanie systému vo výške prevyšujúcej podporu výkupnou cenou elektriny.

“Výsledkom je, že som elektrinu bezodplatne daroval a ešte mám zaplatiť 20 eur. Iste nebudem sám, kto takto ‘vygazdoval’ a kto ďakuje za takúto podporu obnoviteľných zdrojov energie,” reaguje pre Energie-portal.sk výrobca.

Vlastná spotreba elektriny

Po reklamovaní faktúry v SPP obdržal prevádzkovateľ fotovoltiky odpoveď. Spoločnosť, ako nový subjekt zodpovedný za odchýlku vysvetľuje, že uvedené poplatky sa vzťahujú na koncovú spotrebu elektriny, do ktorej sa započítava:

  • koncová spotreba elektriny odberateľov elektriny pripojených do sústavy,
  • koncová spotreba elektriny odberateľov elektriny pripojených priamym vedením,
  • ostatná vlastná spotreba elektriny výrobcu elektriny,
  • vlastná spotreba elektriny pri výrobe elektriny, ktorá bola odobratá zo sústavy.
 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Treba posilniť cezhraničné kapacity, apelujú regulátori. Pomôže to OZE a zníži volatilitu cien

Treba posilniť cezhraničné kapacity, apelujú regulátori. Pomôže to OZE a zníži volatilitu cien

Ak chcú štáty EÚ v energetickom mixe viac obnoviteľných zdrojov, vyžaduje si to viac kapacít pre cezhraničné obchodovanie, zdôrazňuje ACER.

Museli dočasne vypnúť veterné a solárne elektrárne, poľskej sústave hrozil problém

Museli dočasne vypnúť veterné a solárne elektrárne, poľskej sústave hrozil problém

Veterné a slnečné počasie stlačilo ceny elektriny na spotovom trhu hlboko do mínusu.

Nie sú to iba chýbajúce dotácie. Zmapovali, čo na trhu brzdí tepelné čerpadlá

Nie sú to iba chýbajúce dotácie. Zmapovali, čo na trhu brzdí tepelné čerpadlá

Výhodnosť tepelných čerpadiel pri lacnom plyne klesá. Ďalší problém asociácia vidí v drahých úveroch.