INNOGY
VSDS
Belimo 2

Tajomný projekt Tesly: Roadrunner má priniesť prelomové batérie za 100 USD/kWh

Výrobca elektromobilov kúpil spoločnosť Maxwell a vyvíja vlastné batérie. Špekuluje sa, že Elon Musk by mohol batériu predstaviť v najbližšej dobe.

Tajomný projekt Tesly: Roadrunner má priniesť prelomové batérie za 100 USD/kWh

Foto: Shutterstock

Batérie predstavujú kľúčovú súčasť elektromobilov, od ktorej závisí ich masovejšie rozšírenie. Vývojári batériových technológií sa snažia o zvyšovanie ich energetickej hustoty a zároveň znižovanie nákladov.

Za prelomový bod pri batériach pre elektrické vozidlá sa považuje dosiahnutie hranice 100 USD/kWh. Takáto cena batériového článku vraj umožní elektromobilom konkurovať vozidlám so spaľovacím pohonom kúpnou cenou bez nutnosti dotácií.

Často uvádzaným orientačným termínom, kedy by takéto prelomové batérie mohli uzrieť svetlo sveta, je polovica 20. rokov. No možno to bude aj skôr. Nedávno sa totiž objavila správa, že istá spoločnosť už pripravuje masovú výrobu lacnejších a výkonnejších batérií do svojich elektromobilov.

Testovacia linka v závode

Ako inak, špekulácie a dohady pochádzajú zo spoločnosti Tesla. „Rúškom tajomstva“ zahalený projekt Roadrunner má vraj vyvíjať práve takéto batérie. Šepká sa, že Elon Musk by mohol prvýkrát oficiálne predstaviť takúto batériu už v apríli.

Americký výrobca elektromobilov už vyrába batérie v spolupráci so spoločnosťou Panasonic vo svojich továrňach Gigafactory. Zároveň však kúpil známu značku Maxwell a s ňou aj technologické know-how pre produkciu vlastných batériových článkov. Testovacia linka vraj nedávno pribudla v závode Tesly vo Fremonte.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Eustream otestuje prepravu vodíka v slovenských plynovodoch

Eustream otestuje prepravu vodíka v slovenských plynovodoch

SPP – distribúcia v rámci spoločného projektu plynárenských spoločností preskúma možnosti distribúcie vodíka, Nafta sa zameria na uskladňovanie vodíka.

Matka Slovnaftu mení stratégiu, zameria sa na vodík, pokročilé biopalivá a odpad

Matka Slovnaftu mení stratégiu, zameria sa na vodík, pokročilé biopalivá a odpad

Nemôžete byť udržateľní bez generovania výnosov, zdôrazňuje šéf skupiny MOL Hernádi.

VSD sa presadila v zahraničí, elektroenergetické stavby buduje v Maďarsku aj Česku

VSD sa presadila v zahraničí, elektroenergetické stavby buduje v Maďarsku aj Česku

Špecifické projekty Východoslovenská distribučná realizuje aj na úrovniach veľmi vysokého a zvlášť vysokého napätia. Využíva pri tom najmodernejšie technológie.