Výnosy z TPS od začiatku roka prekonávajú očakávania ÚRSO. Dôvodom je vyššia spotreba energie, ale rastúce ceny elektriny na trhu.
V systéme podpory výroby elektriny z obnoviteľných zdrojov energie (OZE) a vysoko účinnou kombinovanou výrobou elektriny a tepla (VÚ KVET) je po prvých štyroch mesiacoch tohto roka „prebytok“ v objeme viac ako 31 miliónov eur.
Vyplýva to z aktualizovaného monitoringu systému podpory výroby elektriny z OZE a VÚ KVET za január až apríl 2021, ktorý dnes, 31. mája, zverejnil Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO).
ÚRSO tieto údaje zverejňuje od marca 2021 priebežne na mesačnej báze. Podľa posledných čísel zverejnených na konci apríla bol systém podpory OZE a VÚ KVET po prvých troch mesiacoch „v pluse“ približne 27 miliónov, pričom podpora zelených zdrojov energie stála odberateľov elektriny viac ako 80 miliónov eur.
Čo ukázali najnovšie dáta za apríl?
Cena elektriny ÚRSO prekvapila
Systém podpory OZE a VÚ KVET priebežne za obdobie prvých štyroch mesiacov roka 2021 podľa údajov ÚRSO vykazuje prebytky v objeme zhruba 31,3 milióna eura. Táto čiastka predstavuje rozdiel medzi „doplatkami,“ ktoré dostali vyplatené podporovaní výrobcovia zelenej energie, a výnosmi z tarify za prevádzkovanie systému (TPS).
„Môže za to rýchly rozbeh ekonomiky, ktorý spôsobuje rast spotreby elektriny v prvých štyroch mesiacoch roka 2021, čím následne rastú aj výnosy z tarify za prevádzkovanie systému,“ uviedol ÚRSO.
„Nie menej významným faktorom vplývajúcim na stav finančných zdrojov v systéme podpory výroby elektriny z OZE a VÚKVET je aj vývoj ceny silovej elektriny na dennom trhu, ktorá v prvých štyroch mesiacoch roka 2021 zaznamenala dynamický rast a v priemere sa za toto obdobie pohybovala až nad úrovňou 55 Eur za MWh.“
V dôsledku vyšších cien elektriny, aké ÚRSO predpokladal pri stanovovaní výšky TPS na tento rok, bol na financovanie tzv. doplatkov potrebný menší objem prostriedkov. Podpora doplatkom totiž podporovaným výrobcom „pokrýva“ rozdiel medzi cenou elektriny na trhu a výkupnou cenou elektriny, ktorú výrobcovia dostali od štátu garantovanú.
Juris: V lete očakávame pokles
„ÚRSO priebežné prebytky v tarife za prevádzkovanie systému eviduje. Každopádne, pre nájdenie systémového riešenia na ich využitie v rámci regulačného rámca, bude dôležité aký bude ďalší trend vývoja objemu finančných zdrojov v systéme podpory výroby elektriny z OZE a VÚKVET,“ reagoval predseda ÚRSO Andrej Juris.
„Z dostupných údajov sa dá v letných mesiacoch predpokladať pokles v tvorbe prebytku a bude potrebné počkať na skutočný vývoj tvorby finančných zdrojov až do tretieho štvrťroka, kedy bude možné pracovať s presnejšími hodnotami,“ povedal A. Juris.
Regulátor v súčasnosti zvažuje použitie „prebytku“ v systéme podpory OZE a VÚ KVET na dva účely.
Prvou možnosťou je splácanie tzv. historického dlhu v systéme podpory a OZE a VÚ KVET, ktorý vláda na jeseň 2020 „hasila“ mimoriadnym transferom distribučným spoločnostiam a navýšením základného imania spoločnosti OKTE.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.