Sulík navrhuje za eurofondy do všetkých obcí nakúpiť solárne LED osvetlenie | ENERGIE-PORTAL.SK
VSE
VSE
Belimo 2

Sulík navrhuje za eurofondy do všetkých obcí nakúpiť solárne LED osvetlenie

Minister hospodárstva chce využiť eurofondy na výmenu pouličných lámp vo všetkých obciach. Nové osvetlenie by malo využívať LED žiarovky, solárne články a batérie.

verejné osvetlenie

Ilustračné foto: FIN.M.O.S., a.s.

Z veľkého objemu eurofondov, ktorý bude mať Slovensko v najbližších rokoch k dispozícii, by bolo možné vymeniť verejné osvetlenie vo všetkých obciach za úsporné pouličné lampy so solárnymi článkami. V rozhovore pre Denník E to uviedol minister hospodárstva Richard Sulík. 

Koaličná rada podľa slov R. Sulíka začala zostavovať zásobník projektov, na ktoré by mohli smerovať eurofondy, ktoré bude môcť Slovensko využiť z končiaceho aj nového programového obdobia, ako aj mimoriadneho euronfondového balíka súvisiaceho s koronakrízou. Jedným z návrhov, ktorými minister Sulík prispel, je kompletná výmena verejného osvetlenia.

„Vedel by som si celkom dobre predstaviť, že sa vo všetkých obciach vymení osvetlenie za také, ktoré nepotrebuje prúd, ale je to pouličná lampa, ktorá má solárny článok, baterku a LED žiarovku s nízkou spotrebou. Také už existujú, ani to nie je až tak drahé,“ uviedol R. Sulík.

Keby sa takto vo všetkých obciach verejné osvetlenie vymenilo, podľa R. Sulíka by to okamžite znížilo spotrebu elektriny o niekoľko percent. Výhodou návrhu podľa neho je, že výmenu verejného osvetlenia možno zrealizovať pomerne rýchlo. 

Hirman: Je to nereálne

Návrh ministra hospodárstva vymeniť verejné osvetlenie vo všetkých obciach za úsporné LED lampy za využitia solárne energie je však podľa energetického analytika Karela Hirmana nereálny. Z dvoch dôvodov. 

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (1)

  1. sura@salvis.sk03.07.2020 (20:53)
    Ak by sa vymena osvetlenia realizovala z fondov tak by sa prvych X rokov nemuseli uspory platit dodavatelovi garantovanej energetickej sluzby, ale uspory by od prveho dna zostavali obci. Neviem preco by sa musela pouzit GES. Jasne, ze pol roka ked je noc dlha a den kratky by osvetlenie nefungovalo len z energie ziskanej z fotovoltickeho clanku a baterie. Osvetlenie je napojene do siete a nespolieha sa len na energiu z baterie. To by nefungovalo ani v lete ked je 1 den zamracene. Ako hovoria zastupcovia europskej komisie "Penazi je vela a casu malo". Pouzit prostriedky na vymenu osvetlenia vo vsetkych obciach dobry napad.

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Goldman Sachs: Cena plynu môže klesnúť na 100 eur/MWh budúci rok

Goldman Sachs: Cena plynu môže klesnúť na 100 eur/MWh budúci rok

Špeciálna daň z nadmerného zisku energofiriem pokryje nárast cien energií pre spotrebiteľov v EÚ iba z tretiny, uvádzajú analytici americkej banky.

Finančné vysporiadanie zúčtovania odchýlok sa mení. OKTE reaguje na vyhlášku ÚRSO

Finančné vysporiadanie zúčtovania odchýlok sa mení. OKTE reaguje na vyhlášku ÚRSO

Jedna úprava sa chystá aj pri výpočte finančnej zábezpeky.

Simulovali havárie na jadrových zariadeniach. Tri firmy preverili svoju pripravenosť

Simulovali havárie na jadrových zariadeniach. Tri firmy preverili svoju pripravenosť

Na havarijnom cvičení v Jaslovských Bohuniciach sa zúčastnilo takmer 700 ľudí.