INNOGY
INNOGY
INNOGY

Sulík navrhuje za eurofondy do všetkých obcí nakúpiť solárne LED osvetlenie

Minister hospodárstva chce využiť eurofondy na výmenu pouličných lámp vo všetkých obciach. Nové osvetlenie by malo využívať LED žiarovky, solárne články a batérie.

verejné osvetlenie

Ilustračné foto: FIN.M.O.S., a.s.

Z veľkého objemu eurofondov, ktorý bude mať Slovensko v najbližších rokoch k dispozícii, by bolo možné vymeniť verejné osvetlenie vo všetkých obciach za úsporné pouličné lampy so solárnymi článkami. V rozhovore pre Denník E to uviedol minister hospodárstva Richard Sulík. 

Koaličná rada podľa slov R. Sulíka začala zostavovať zásobník projektov, na ktoré by mohli smerovať eurofondy, ktoré bude môcť Slovensko využiť z končiaceho aj nového programového obdobia, ako aj mimoriadneho euronfondového balíka súvisiaceho s koronakrízou. Jedným z návrhov, ktorými minister Sulík prispel, je kompletná výmena verejného osvetlenia.

„Vedel by som si celkom dobre predstaviť, že sa vo všetkých obciach vymení osvetlenie za také, ktoré nepotrebuje prúd, ale je to pouličná lampa, ktorá má solárny článok, baterku a LED žiarovku s nízkou spotrebou. Také už existujú, ani to nie je až tak drahé,“ uviedol R. Sulík.

Keby sa takto vo všetkých obciach verejné osvetlenie vymenilo, podľa R. Sulíka by to okamžite znížilo spotrebu elektriny o niekoľko percent. Výhodou návrhu podľa neho je, že výmenu verejného osvetlenia možno zrealizovať pomerne rýchlo. 

Hirman: Je to nereálne

Návrh ministra hospodárstva vymeniť verejné osvetlenie vo všetkých obciach za úsporné LED lampy za využitia solárne energie je však podľa energetického analytika Karela Hirmana nereálny. Z dvoch dôvodov. 

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (1)

  1. sura@salvis.sk03.07.2020 (20:53)
    Ak by sa vymena osvetlenia realizovala z fondov tak by sa prvych X rokov nemuseli uspory platit dodavatelovi garantovanej energetickej sluzby, ale uspory by od prveho dna zostavali obci. Neviem preco by sa musela pouzit GES. Jasne, ze pol roka ked je noc dlha a den kratky by osvetlenie nefungovalo len z energie ziskanej z fotovoltickeho clanku a baterie. Osvetlenie je napojene do siete a nespolieha sa len na energiu z baterie. To by nefungovalo ani v lete ked je 1 den zamracene. Ako hovoria zastupcovia europskej komisie "Penazi je vela a casu malo". Pouzit prostriedky na vymenu osvetlenia vo vsetkych obciach dobry napad.

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Eustream otestuje prepravu vodíka v slovenských plynovodoch

Eustream otestuje prepravu vodíka v slovenských plynovodoch

SPP – distribúcia v rámci spoločného projektu plynárenských spoločností preskúma možnosti distribúcie vodíka, Nafta sa zameria na uskladňovanie vodíka.

Matka Slovnaftu mení stratégiu, zameria sa na vodík, pokročilé biopalivá a odpad

Matka Slovnaftu mení stratégiu, zameria sa na vodík, pokročilé biopalivá a odpad

Nemôžete byť udržateľní bez generovania výnosov, zdôrazňuje šéf skupiny MOL Hernádi.

VSD sa presadila v zahraničí, elektroenergetické stavby buduje v Maďarsku aj Česku

VSD sa presadila v zahraničí, elektroenergetické stavby buduje v Maďarsku aj Česku

Špecifické projekty Východoslovenská distribučná realizuje aj na úrovniach veľmi vysokého a zvlášť vysokého napätia. Využíva pri tom najmodernejšie technológie.