Eversheds Sutherland
VSDS
INNOGY

SPP a ČEZ ESCO sa spájajú pri poskytovaní energetických služieb

Vznikom novej spoločnosti ESCO Slovensko vstúpi najväčší dodávateľom energií na Slovensku na trh energetických úspor.

SPP a ČEZ ESCO sa spájajú pri poskytovaní energetických služieb

Foto: SPP

Spoločnosť SPP, najväčší dodávateľ energií na Slovensku, bude spolupracovať s poskytovateľom energetických služieb ČEZ ESCO pri projektoch energetického manažmentu na Slovensku. Spoločnosti podpísali zmluvu o vzniku spoločného podniku s názvom ESCO Slovensko, ktorý bude mať za úlohu “prispievať k modernizácii energetiky a zvyšovaniu energetickej efektívnosti.”

Ako Energie-portal.sk informoval už v novembri, transakcia ešte podlieha schváleniu Protimonopolného úradu. Oficiálny vznik spoločnosti sa predpokladá v prvom štvrťroku 2021.

„Európa mieri k uhlíkovej neutralite. Znamená to nielen veľkú výzvu, ale aj príležitosť, pretože o klimaticky šetrné technológie bude záujem na celom svete. Spoločnosť ČEZ pôsobí v sektore moderných energetických služieb ESCO v Českej republike, Nemecku, Rakúsku, Poľsku alebo severnom Taliansku. Máme záujem propagovať a budovať tie najmodernejšie technológie aj na Slovensku. SPP je pre nás silným a stabilným partnerom a som veľmi rád, že sme sa dohodli na založení spoločného podniku,“ hovorí generálny riaditeľ ČEZ ESCO Kamil Čermák.

„Slovensko sa ako prvý región strednej Európy prihlásilo k cieľu Európskej únie dosiahnuť uhlíkovú neutralitu do roku 2050. Spoločnosť SPP chce byť ako najväčší dodávateľ energií na Slovensku aktívnym hráčom v oblasti transformácie energetiky,“ uvádza sa v spoločnom vyhlásení oboch spoločností.

Viessmann rezerva

“Vstup na trh energetických služieb a energetickej účinnosti je príležitosťou rozšíriť portfólio spoľahlivej dodávky elektriny a plynu o ďalšie služby, ktoré prinesú benefity našim zákazníkom a prispejú k dosahovaniu cieľov v oblasti klímy a ochrany životného prostredia. V ČEZ ESCO získavame partnera s medzinárodnými skúsenosťami, ktorých transfer urýchli transformáciu našej energetiky. Vzhľadom na historickú väzbu medzi našimi národmi sme pre spoločnú dcéru zvolili symbolický názov ESCO Slovensko,“ vysvetľuje predseda predstavenstva SPP Milan Urban.

V ďalšej časti článku sa ešte dozviete:

  • čo tieto dve spoločnosti viedlo k uzatvoreniu spolupráce
  • aký objem finančných prostriedkov určených pre energetickú efektívnosť predpokladá Plán obnovy
  • ktoré dcérske spoločnosti ČEZ ESCO prejdú pod ESCO Slovensko
  • aké projekty ČEZ ESCO už realizoval na Slovensku
  • na aké služby sa spoločný podnik zameria
 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Rýchly internet pomôžu rozšíriť distribútori elektriny, budú spolupracovať s operátormi

Rýchly internet pomôžu rozšíriť distribútori elektriny, budú spolupracovať s operátormi

Západoslovenská distribučná, Stredoslovenská distribučná a Východoslovenská distribučná prisľúbili štátu pomoc pri budovaní vysokorýchlostného internetu. Ten sa dá vďaka smart grid priviesť všade tam, kam tečie elektrina.

Návrh ministerstva môže niektoré elektrárne zlikvidovať, tvrdia fotovoltici

Návrh ministerstva môže niektoré elektrárne zlikvidovať, tvrdia fotovoltici

Predĺženie podpory pre zelené elektrárne v podobe, ako ho navrhuje rezort hospodárstva, asociácia výrobcov odmieta. Navrhuje iné riešenie.

Zelený vodík je stále výrazne drahší ako vodík zo zemného plynu s CCS, ukázala správa Komisie

Zelený vodík je stále výrazne drahší ako vodík zo zemného plynu s CCS, ukázala správa Komisie

Cena zeleného vodíka podľa očakávaní Európskej komisie pôjde dole. Výroba vodíka má zlacnieť podobne, ako vďaka väčšiemu etablovaniu technológií klesli aj ceny veternej a solárnej energie.