NO DIG konferencia
VSE
Belimo

Škótsko zvažuje prehodnotenie ambicióznych klimatických cieľov

Ani v roku 2021 sa krajine v Spojenom kráľovstve nepodarilo znížiť emisie skleníkových plynov v súlade s cieľovou úrovňou.

Škótsko zvažuje prehodnotenie ambicióznych klimatických cieľov

Foto: Depositphotos

Škótska vláda zvažuje prehodnotenie klimatických cieľov, ku ktorým sa pred niekoľkými rokmi zaviazala. Výbor pre klimatickú zmenu, poradný orgán vlády, upozornil, že záväzok znížiť emisie skleníkových plynov o 75 % do roku 2030 už nie je možné reálne dosiahnúť.

Opakované posúvanie aktualizácie klimatického plánu a ďalšie odkladanie prijímania sľubovaných klimatických opatrení zo strany štátu považuje Výbor pre klimatickú zmenu za dôvody, prečo vláda pravdepodobne nedosiahne uvádzané zníženie emisií do roku 2030.

Ministerka pre uhlíkovú neutralitu a energetiku Mairi McAllan zvažuje, podľa denníka The Scotsman, viacero možností, ako reagovať na zistenia Komisie, vrátane zmiernenia záväzných cieľov v legislatíve.

“Ambície Škótska v dekarbonizácii sú obdivuhodné, ale iba stanoviť cieľ nestačí. Vláda musí konať. Existujú riziká vo všetkých hodnotených oblastiach. Vôbec po prvýkrát vo Veľkej Británii konštatujeme, že cieľ nemôže byť splnený,” hovorí profesor Piers Forster, dočasný predsedajúci Výboru pre klimatickú zmenu.

Ďaleko od cieľa

Škótsko nesplnilo cieľ pre znižovanie emisií ani v roku 2021, čo je už ôsmykrát za posledných 12 rokov. Jedinými úspešnými sektormi boli výroba elektriny a priemysel.

Najnovšie čísla za rok 2021 ukazujú pokles emisií o 49,2 % oproti roku 1990. Cieľ pre rok 2030 je stanovený na 75 %. Emisie skleníkových plynov v Škótsku za rok 2021 dosiahli 41,6 miliónov ton CO2, čo predstavuje 2,4 % nárast oproti roku 2020, no je o 10 % pod úrovňou pandemického roka 2019. Pokles za celú Veľkú Britániu predstavuje 47,2 %.

Vláda reagovala na výsledky správy slovami, že tento cieľ bol od začiatku náročný a dekarbonizácia v Škótsku napreduje rýchlejšie v porovnaní s Veľkou Britániou.

Čo obsahuje správa

Správa konštatuje, že počet šesťtisíc vlani inštalovaných tepelných čerpadiel v domácnostiach dosahuje iba polovicu odporúčanej úrovne pre rok 2023. Potrebný je až 13-násobný nárast na 80-tisíc kusov čerpadiel ročne na konci dekády.

Výbor tiež uvádza, že predaj elektromobilov je nižší než priemer vo Veľkej Británii. A hoci rozvoj verejnej nabíjacej infraštruktúry napreduje dostatočne, výzvou má byť spoľahlivosť nabíjacích bodov.

Správa sa zaoberá aj využívaním druhotných surovín a cirkulárnosťou zdrojov, kde konštatuje nulový pokrok v miere recyklácie za posledných 10 rokov.

Škótska vláda v ostatných mesiacoch už zmenila prístup napríklad pri opatreniach v sektore vykurovania, či pri recyklácii. Hoci existoval plán na postupné ukončenie používania plynových kotlov, tento bolo prehodnotený. Rovnako zatiaľ nebolo zavedené zálohovanie plastových PET fliaš a plechoviek.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Pokračuje prepad v spotrebe plynu, ukazujú dáta za prvý polrok 2024

Pokračuje prepad v spotrebe plynu, ukazujú dáta za prvý polrok 2024

Spotreba plynu v priemysle bývala o tretinu vyššia. Výrazne však klesla aj v domácnostiach.

Urýchli rozvoj sietí. Testujú nový typ supravodivého elektrického vedenia

Urýchli rozvoj sietí. Testujú nový typ supravodivého elektrického vedenia

Americký start-up vyvíja novú technológiu prenosových káblov, ktoré umožnia prepraviť viac elektriny pri nižšom napätí.

Zadotujú čerpacie stanice na vodík. Štát otvoril novú výzvu z Plánu obnovy

Zadotujú čerpacie stanice na vodík. Štát otvoril novú výzvu z Plánu obnovy

O dotácie sa môžu uchádzať podnikatelia.

X
X
X
X