Eversheds Sutherland
Dny teplárenství a energetiky 2024
Belimo

Škótsko zvažuje prehodnotenie ambicióznych klimatických cieľov

Ani v roku 2021 sa krajine v Spojenom kráľovstve nepodarilo znížiť emisie skleníkových plynov v súlade s cieľovou úrovňou.

Škótsko zvažuje prehodnotenie ambicióznych klimatických cieľov

Foto: Depositphotos

Škótska vláda zvažuje prehodnotenie klimatických cieľov, ku ktorým sa pred niekoľkými rokmi zaviazala. Výbor pre klimatickú zmenu, poradný orgán vlády, upozornil, že záväzok znížiť emisie skleníkových plynov o 75 % do roku 2030 už nie je možné reálne dosiahnúť.

Opakované posúvanie aktualizácie klimatického plánu a ďalšie odkladanie prijímania sľubovaných klimatických opatrení zo strany štátu považuje Výbor pre klimatickú zmenu za dôvody, prečo vláda pravdepodobne nedosiahne uvádzané zníženie emisií do roku 2030.

Ministerka pre uhlíkovú neutralitu a energetiku Mairi McAllan zvažuje, podľa denníka The Scotsman, viacero možností, ako reagovať na zistenia Komisie, vrátane zmiernenia záväzných cieľov v legislatíve.

“Ambície Škótska v dekarbonizácii sú obdivuhodné, ale iba stanoviť cieľ nestačí. Vláda musí konať. Existujú riziká vo všetkých hodnotených oblastiach. Vôbec po prvýkrát vo Veľkej Británii konštatujeme, že cieľ nemôže byť splnený,” hovorí profesor Piers Forster, dočasný predsedajúci Výboru pre klimatickú zmenu.

Ďaleko od cieľa

Škótsko nesplnilo cieľ pre znižovanie emisií ani v roku 2021, čo je už ôsmykrát za posledných 12 rokov. Jedinými úspešnými sektormi boli výroba elektriny a priemysel.

Najnovšie čísla za rok 2021 ukazujú pokles emisií o 49,2 % oproti roku 1990. Cieľ pre rok 2030 je stanovený na 75 %. Emisie skleníkových plynov v Škótsku za rok 2021 dosiahli 41,6 miliónov ton CO2, čo predstavuje 2,4 % nárast oproti roku 2020, no je o 10 % pod úrovňou pandemického roka 2019. Pokles za celú Veľkú Britániu predstavuje 47,2 %.

Vláda reagovala na výsledky správy slovami, že tento cieľ bol od začiatku náročný a dekarbonizácia v Škótsku napreduje rýchlejšie v porovnaní s Veľkou Britániou.

Čo obsahuje správa

Správa konštatuje, že počet šesťtisíc vlani inštalovaných tepelných čerpadiel v domácnostiach dosahuje iba polovicu odporúčanej úrovne pre rok 2023. Potrebný je až 13-násobný nárast na 80-tisíc kusov čerpadiel ročne na konci dekády.

Výbor tiež uvádza, že predaj elektromobilov je nižší než priemer vo Veľkej Británii. A hoci rozvoj verejnej nabíjacej infraštruktúry napreduje dostatočne, výzvou má byť spoľahlivosť nabíjacích bodov.

Správa sa zaoberá aj využívaním druhotných surovín a cirkulárnosťou zdrojov, kde konštatuje nulový pokrok v miere recyklácie za posledných 10 rokov.

Škótska vláda v ostatných mesiacoch už zmenila prístup napríklad pri opatreniach v sektore vykurovania, či pri recyklácii. Hoci existoval plán na postupné ukončenie používania plynových kotlov, tento bolo prehodnotený. Rovnako zatiaľ nebolo zavedené zálohovanie plastových PET fliaš a plechoviek.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Mali už rozdeľovať dotácie. Zelená domácnostiam naberá čoraz väčší sklz

Mali už rozdeľovať dotácie. Zelená domácnostiam naberá čoraz väčší sklz

SIEA stále nevydáva poukážky, ktoré sa majú preplácať z nových eurofondov. Podmienky podpory medzičasom aktualizovali.

Bol to najväčší pokles od spustenia EU ETS. Emisie v energetike a priemysle rekordne klesli

Bol to najväčší pokles od spustenia EU ETS. Emisie v energetike a priemysle rekordne klesli

Emisie v EÚ klesli proti roku 2005 takmer o polovicu, hlási Európska komisia po spracovaní najnovších dát za vlaňajšok.

Zvyšovať podiel obnoviteľnej energie možno aj bez výstavby nových zdrojov

Zvyšovať podiel obnoviteľnej energie možno aj bez výstavby nových zdrojov

Nie všetky krajiny EÚ dosiahli záväzný podiel obnoviteľnej energie v roku 2020. Francúzsko zatiaľ ani nenakúpilo voľné „kapacitné potvrdenky“.