Vodíkové auto MH2 je výsledkom spolupráce Strojníckej fakulty Technickej univerzity v Košiciach a spoločnosti Matador Group.
V piatok 1. októbra sa otvorili brány dlho očakávanej výstavy Dubaj Expo 2020, ktorá pre pandémiu koronavírusu COVID-19 dostala ročný odklad. Nechýba na nej ani Slovensko.
Ako už dávnejšie avizoval rezort hospodárstva, jednou z hlavných tém slovenského pavilónu je budúcnosť mobility a pokrokové technológie nasledujúceho desaťročia.
Tieto atribúty má stelesňovať aj prvý slovenský vodíkový koncept auta s názvom MH2. Spoločne ho vytvorili Strojnícka fakulta Technickej univerzity v Košiciach (TUKE) a MATADOR Group.
Na 100 km/h zrýchli za štyri sekundy
Prvý slovenský vodíkový automobil odhalili v rámci jeho svetovej premiéry minister hospodárstva Richard Sulík (SaS) a šéfdizajnér Branislav Maukš.
„Celkový dizajn a tvar konceptu vozidla pôsobí ako naplnutý celok pripravený na štarte, naklonený k vozovke - opäť ako atlét pripravený na okamžitú akceleráciu na štartovacej ploche,“ povedal B. Maukš.
Vodíkové auto MH 2 | Foto: Matador Group
Podľa ministra Sulíka sa Slovensko chce v Dubaji globálnemu publiku predstaviť ako krajina “prirodzeného talentu a inovatívnych riešení,” či už v oblasti mobility alebo udržateľnosti.
„S tým súvisia vodíkové technológie. Vodík je budúcnosť a my chceme byť na ňu pripravení, keďže jedným z efektov zavedenia vodíka ako paliva budúcnosti je výrazné zníženie emisií,” vyhlásil R. Sulík.
Minister Sulík vo vodíkovom aute | Foto: Foto: Strojnícka fakulta TUKE
Vodíkové auto MH2 by malo dosahovať zrýchlenie z 0 na 100 km/h za štyri sekundy. Maximálna rýchlosť vodíkového konceptu je približne 250 km/h.
„Dlhodobo veríme vodíkovému pohonu a ja osobne som veľký fanúšik vodíka. Považujem ho za jeden z úspešných alternatívnych pohonov v mnohých dopravných prostriedkoch. Som presvedčený, že vodík bude hrať významnú úlohu aj v iných sektoroch, napríklad v energetike,“ hovorí Štefan Rozina, prezident spoločnosti Matador Group, ktorá sa v automotive sektore pohybuje už viac ako storočie.
„Mali sme už niekoľko rokov ambíciu vytvoriť vlastné auto. Prelomové veci vznikajú často v spolupráci a my sme radi, že tento vodíkový koncept MH2 sme zostrojili s TUKE - Strojníckou fakultou, pretože sme cítili spoločnú ambíciu, ktorú zdieľalo s nami veľké množstvo šikovných ľudí na oboch stranách,“ dodal Š. Rosina.
Odborníci z TUKE vyriešili uskladňovanie vodíka
Hlavným nositeľom športového konceptu auta MH2 je jeho vodíkový pohon. Vodík, oproti iným dnes používaným palivám, je špecifický svojimi vlastnosťami a jeho základnou výhodou využívania v doprave je nulová produkcia emisií počas jeho reakcie v palivovom článku.
Vodíkové auto MH 2 | Foto: Matador Group
Vodíkový koncept auta MH2 využíva špecifický spôsob uskladňovania vodíka, ktorý si vyžaduje inteligentný teplotný manažment. Hlavnou prednosťou tohto riešenia je podľa dizajnérov auta vysoká bezpečnosť a relatívne nízke energetické nároky uskladnenia.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.