VSE
VSE
Belimo

Prvé slovenské auto na vodíkový pohon má za sebou svetovú premiéru (FOTO)

Vodíkové auto MH2 je výsledkom spolupráce Strojníckej fakulty Technickej univerzity v Košiciach a spoločnosti Matador Group.

vodíkové auto

Foto: Strojnícka fakulta Technickej univerzity v Košiciach

  • Aktuality |  06.10.2021 |  Radovan Potočár

V piatok 1. októbra sa otvorili brány dlho očakávanej výstavy Dubaj Expo 2020, ktorá pre pandémiu koronavírusu COVID-19 dostala ročný odklad. Nechýba na nej ani Slovensko.

Ako už dávnejšie avizoval rezort hospodárstva, jednou z hlavných tém slovenského pavilónu je budúcnosť mobility a pokrokové technológie nasledujúceho desaťročia.

Tieto atribúty má stelesňovať aj prvý slovenský vodíkový koncept auta s názvom MH2. Spoločne ho vytvorili Strojnícka fakulta Technickej univerzity v Košiciach (TUKE) a MATADOR Group.

Na 100 km/h zrýchli za štyri sekundy

Prvý slovenský vodíkový automobil odhalili v rámci jeho svetovej premiéry minister hospodárstva Richard Sulík (SaS) a šéfdizajnér Branislav Maukš. 

„Celkový dizajn a tvar konceptu vozidla pôsobí ako naplnutý celok pripravený na štarte, naklonený k vozovke - opäť ako atlét pripravený na okamžitú akceleráciu na štartovacej ploche,“ povedal B. Maukš.

Vodíkové auto MH 2 | Foto: Matador Group

Podľa ministra Sulíka sa Slovensko chce v Dubaji globálnemu publiku predstaviť ako krajina “prirodzeného talentu a inovatívnych riešení,” či už v oblasti mobility alebo udržateľnosti.

„S tým súvisia vodíkové technológie. Vodík je budúcnosť a my chceme byť na ňu pripravení, keďže jedným z efektov zavedenia vodíka ako paliva budúcnosti je výrazné zníženie emisií,” vyhlásil R. Sulík.

Minister Sulík vo vodíkovom aute | Foto: Foto: Strojnícka fakulta TUKE


Vodíkové auto MH2 by malo dosahovať zrýchlenie z 0 na 100 km/h za štyri sekundy. Maximálna rýchlosť vodíkového konceptu je približne 250 km/h.

„Dlhodobo veríme vodíkovému pohonu a ja osobne som veľký fanúšik vodíka. Považujem ho za jeden z úspešných alternatívnych pohonov v mnohých dopravných prostriedkoch. Som presvedčený, že vodík bude hrať významnú úlohu aj v iných sektoroch, napríklad v energetike,“ hovorí Štefan Rozina, prezident spoločnosti Matador Group, ktorá sa v automotive sektore pohybuje už viac ako storočie.

„Mali sme už niekoľko rokov ambíciu vytvoriť vlastné auto. Prelomové veci vznikajú často v spolupráci a my sme radi, že tento vodíkový koncept MH2 sme zostrojili s TUKE - Strojníckou fakultou, pretože sme cítili spoločnú ambíciu, ktorú zdieľalo s nami veľké množstvo šikovných ľudí na oboch stranách,“ dodal Š. Rosina.

Odborníci z TUKE vyriešili uskladňovanie vodíka

Hlavným nositeľom športového konceptu auta MH2 je jeho vodíkový pohon. Vodík, oproti iným dnes používaným palivám, je špecifický svojimi vlastnosťami a jeho základnou výhodou využívania v doprave je nulová produkcia emisií počas jeho reakcie v palivovom článku.

Vodíkové auto MH 2 | Foto: Matador Group

Vodíkový koncept auta MH2 využíva špecifický spôsob uskladňovania vodíka, ktorý si vyžaduje inteligentný teplotný manažment. Hlavnou prednosťou tohto riešenia je podľa dizajnérov auta vysoká bezpečnosť a relatívne nízke energetické nároky uskladnenia.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.



Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

SPP a U. S. Steel Košice chcú dohodu o dlhodobých dodávkach energií

SPP a U. S. Steel Košice chcú dohodu o dlhodobých dodávkach energií

Dohoda sa má týkať dodávok zemného plynu aj elektriny.

Plynári menia odpočet plynu. Časť domácností čaká v roku 2025 samoodpočet

Plynári menia odpočet plynu. Časť domácností čaká v roku 2025 samoodpočet

Pri samoodpočte má domácnostiam pomôcť nová aplikácia. Stav plynomera sa však dá nahlásiť aj inými spôsobmi.

Monitoring energetiky | 28. 11. - 3. 12. 2024

Monitoring energetiky | 28. 11. - 3. 12. 2024

Prehľad energetických noviniek v médiách, verejnej správe a legislatíve za uplynulé obdobie.

X
X
X
X