INNOGY
VSDS
INNOGY

Prvé slovenské auto na vodíkový pohon má za sebou svetovú premiéru (FOTO)

Vodíkové auto MH2 je výsledkom spolupráce Strojníckej fakulty Technickej univerzity v Košiciach a spoločnosti Matador Group.

vodíkové auto

Foto: Strojnícka fakulta Technickej univerzity v Košiciach

V piatok 1. októbra sa otvorili brány dlho očakávanej výstavy Dubaj Expo 2020, ktorá pre pandémiu koronavírusu COVID-19 dostala ročný odklad. Nechýba na nej ani Slovensko.

Ako už dávnejšie avizoval rezort hospodárstva, jednou z hlavných tém slovenského pavilónu je budúcnosť mobility a pokrokové technológie nasledujúceho desaťročia.

Tieto atribúty má stelesňovať aj prvý slovenský vodíkový koncept auta s názvom MH2. Spoločne ho vytvorili Strojnícka fakulta Technickej univerzity v Košiciach (TUKE) a MATADOR Group.

Na 100 km/h zrýchli za štyri sekundy

Prvý slovenský vodíkový automobil odhalili v rámci jeho svetovej premiéry minister hospodárstva Richard Sulík (SaS) a šéfdizajnér Branislav Maukš. 

„Celkový dizajn a tvar konceptu vozidla pôsobí ako naplnutý celok pripravený na štarte, naklonený k vozovke - opäť ako atlét pripravený na okamžitú akceleráciu na štartovacej ploche,“ povedal B. Maukš.

Vodíkové auto MH 2 | Foto: Matador Group

Podľa ministra Sulíka sa Slovensko chce v Dubaji globálnemu publiku predstaviť ako krajina “prirodzeného talentu a inovatívnych riešení,” či už v oblasti mobility alebo udržateľnosti.

„S tým súvisia vodíkové technológie. Vodík je budúcnosť a my chceme byť na ňu pripravení, keďže jedným z efektov zavedenia vodíka ako paliva budúcnosti je výrazné zníženie emisií,” vyhlásil R. Sulík.

Minister Sulík vo vodíkovom aute | Foto: Foto: Strojnícka fakulta TUKE


Vodíkové auto MH2 by malo dosahovať zrýchlenie z 0 na 100 km/h za štyri sekundy. Maximálna rýchlosť vodíkového konceptu je približne 250 km/h.

„Dlhodobo veríme vodíkovému pohonu a ja osobne som veľký fanúšik vodíka. Považujem ho za jeden z úspešných alternatívnych pohonov v mnohých dopravných prostriedkoch. Som presvedčený, že vodík bude hrať významnú úlohu aj v iných sektoroch, napríklad v energetike,“ hovorí Štefan Rozina, prezident spoločnosti Matador Group, ktorá sa v automotive sektore pohybuje už viac ako storočie.

„Mali sme už niekoľko rokov ambíciu vytvoriť vlastné auto. Prelomové veci vznikajú často v spolupráci a my sme radi, že tento vodíkový koncept MH2 sme zostrojili s TUKE - Strojníckou fakultou, pretože sme cítili spoločnú ambíciu, ktorú zdieľalo s nami veľké množstvo šikovných ľudí na oboch stranách,“ dodal Š. Rosina.

Odborníci z TUKE vyriešili uskladňovanie vodíka

Hlavným nositeľom športového konceptu auta MH2 je jeho vodíkový pohon. Vodík, oproti iným dnes používaným palivám, je špecifický svojimi vlastnosťami a jeho základnou výhodou využívania v doprave je nulová produkcia emisií počas jeho reakcie v palivovom článku.

Vodíkové auto MH 2 | Foto: Matador Group

Vodíkový koncept auta MH2 využíva špecifický spôsob uskladňovania vodíka, ktorý si vyžaduje inteligentný teplotný manažment. Hlavnou prednosťou tohto riešenia je podľa dizajnérov auta vysoká bezpečnosť a relatívne nízke energetické nároky uskladnenia.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Energetické podniky odvedú štátu menej na dividendách v nasledujúcich rokoch

Energetické podniky odvedú štátu menej na dividendách v nasledujúcich rokoch

Návrh štátneho rozpočtu predpokladá, že podniky so štátnou účasťou zaplatia na dividendách 330 mil. eur v roku 2022.

Zákon o energetike čaká veľká novela. Pozrite si, čo navrhuje ministerstvo

Zákon o energetike čaká veľká novela. Pozrite si, čo navrhuje ministerstvo

Reforma legislatívy má priniesť nových účastníkov trhu, nové povinnosti pre SEPS a distribučky, ale aj legislatívnu úpravu akumulácie či dereguláciu maloobchodná cien energií.

ÚRSO tlačí na ZSE Energia, SSE a VSE, aby nasledovali SPP. A zvažuje vznik nového fondu

ÚRSO tlačí na ZSE Energia, SSE a VSE, aby nasledovali SPP. A zvažuje vznik nového fondu

Pri úvahách o novom fonde sa ÚRSO inšpiroval v bankovom sektore.