Energetici zrekonštruovali na Kysuciach klasický kalamitný úsek vysokého napätia. V zime sa k nemu nedostane žiadna technika
Vždy keď sa rozfúkal silný vietor, niekoľko tisíc obyvateľov Nesluše a Rudinskej tŕplo, či nezostanú bez elektriny. Poruchový úsek v lese teraz prešiel rekonštrukciou a bude odolnejší voči vetru aj padajúcim stromom.
Obce Nesluša a Rudinská v okrese Kysucké Nové Mesto zažívali v posledných rokoch čoraz častejšie výpadky elektrickej energie. Stredoslovenská distribučná (SSD) preto na riešenie situácie vyčlenila 130-tisíc eur. Vďaka tomu prešiel komplexnou rekonštrukciou bezmála štvorkilometrový úsek vzdušného vedenia vysokého napätia, ktorý sa nachádza v lesnatých kopcoch medzi obcami.
Poruchy sa vyskytovali takmer vždy, keď fúkal silný vietor alebo padal ťažký mokrý sneh. Vysoké stromy vtedy často padali spoza vypíleného ochranného pásma priamo na vedenie. Drevené stĺpy staré niekoľko desaťročí mali s pribúdajúcim vekom stále menšiu šancu odolávať ich náporu.
Pribudli izolované vodiče
„Je to klasický kalamitný úsek v ťažko dostupnom teréne. Technika má problémy dostať sa ku vedeniu aj v lete, no a v zime je to absolútne nemožné. Všetky opravy musíme vykonávať v strmom kopci pešo a ručne,“ povedal Radomír Rajčáni, riaditeľ divízie prevádzka a údržba energetických zariadení v Stredoslovenskej distribučnej.
Odteraz má byť elektrické vedenie vďaka komplexnej rekonštrukcii oveľa spoľahlivejšie. Podľa hovorcu SSD Miroslava Gejdoša už nebude dochádzať tak často, hoci v takej exponovanej oblasti sa nedajú úplne vylúčiť.
Výmena starých drevených stĺpov s neizolovanými vodičmi za betónové stĺpy s izolovanými vodičmi má výrazne zvýšiť celkovú odolnosť vedenia. A to nielen v prípade vetra a padajúcich stromov, ale napríklad aj námrazy.
„Celkovo sme vymenili 38 stĺpov. Pohyb techniky v teréne bol extrémne komplikovaný. Museli sme použiť množstvo špeciálnej techniky vrátane kráčajúcich bagrov. Takmer nikde nebol mobilný signál a v niektorých miestach sa naši elektromontéri nevedeli spojiť ani vysielačkami,“ priblížil náročnosť projektu Miroslav Martinka, stavbyvedúci zo spoločnosti Enerline, ktorá bola pre SSD dodávateľským realizátorom rekonštrukcie.
„Aby bolo vedenie v prípade údržby alebo porúch prístupnejšie, podľa požiadavky pracovníkov údržby sme na každý stĺp namontovali v bezpečnej vzdialenosti od zeme stúpačky. Elektrikárom to veľmi pomôže, keď nebudú musieť vynášať do kopca dlhý rebrík. Hlavne v zime, kedy tu býva snehu nad kolená,“ dodal M. Martinka.
Vlani pomáhal kôň
Neslušu a Rudinskú postihla energetická kalamita naposledy v januári 2019. Vtedy boli obyvatelia bez prúdu dlhé hodiny.
Elektrikári museli vymieňať v hlbokom snehu a fujavici niekoľko zlomených drevených stĺpov. Náradie im do ťažkého terénu pomáhal vytiahnuť ťažný kôň.
„O tom, aké náročné to bolo svedčí aj to, že po výstupe si vysilený kôň na niekoľko minút ľahol do snehu. Vďaka komplexnej rekonštrukcii vedenia bude podobných výpadkov oveľa menej a ich riešenie sa výrazne skráti,“ doplnil M. Gejdoš.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.