Podporu financujú odberatelia elektriny prostredníctvom tarify, ktorá je obsiahnutá v koncovej cene energie.
Podporovaní výrobcovia elektriny z obnoviteľných zdrojov energie (OZE) a prostredníctvom vysokoúčinnej kombinovanej výroby elektriny a tepla (VÚ KVET) zinkasovali v roku 2021 „doplatky“ v celkovom objeme 350 miliónov eur.
Vyplýva to z údajov o podpore výroby elektriny z OZE a VÚ KVET za január až december 2021, ktoré zverejnil Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO). Turbulentný vývoj na energetickom trhu spôsobil, že skutočné údaje sa od predpokladov úradu vo viacerých ohľadoch značne odlíšili.
V článku sa dozviete:
- ako sa vyvíjal ročný objem podpory OZE a VÚ KVET od roku 2012,
- koľko elektriny vyrobili podporovaní výrobcovia,
- aký bol vývoj cien elektriny a spotreby v minulom roku,
- ako dopadla celková bilancia systému podpory OZE a VÚ KVET za minulý rok.
Kompletné dáta si môžete stiahnuť cez odkaz v závere článku.
O čo ide?
Výrobcovia zelenej energie na Slovensku dostávajú podporu prostredníctvom tzv. doplatkov. Tie im pokrývajú rozdiel medzi reálnou cenou elektriny na trhu a výkupnou cenou, ktorú im na obdobie 15 rokov garantoval štát.
Podpora sa financuje prostredníctvom tarify za prevádzkovanie systému (TPS), ktorá je obsiahnutá v koncovej cene elektriny. Zúčtovateľom podpory je organizátor krátkodobého trhu s elektrinou (OKTE, a.s.), do konca roka 2019 túto úlohu plnili distribučné spoločnosti.
ÚRSO má zákonnú povinnosť každoročne do 30. júna zverejniť podrobné dáta o podporovaných výrobcoch, vrátane toho, koľko elektriny jednotlivé zdroje vyrobili a akú podporu ich prevádzkovatelia zinkasovali. Celkový objem tzv. doplatkov sa každoročne pohybuje v stovkách miliónov eur, pričom najväčšiu časť balíka tradične inkasujú fotovoltické elektrárne.
V aktuálnom roku 2022 sa náklady na podporu fotovoltických elektrární čiastočne znížia vďaka tzv. prolongácii. Nová schéma spočíva v tom, že podporovaní výrobcovia budú poberať podporu o päť rokov dlhšie za jej súčasného zníženia na ročnej báze.
Pri celkovej bilancii systému podpory však do hry vstupuje viacero faktorov. Okrem objemu výroby v podporovaných zdrojoch je to vývoj cien elektriny. S rastúcou cenou elektriny na trhu doplatky klesajú, keďže sa zmenšuje rozdiel medzi reálnou a garantovanou cenou.
Z hľadiska „príjmov“ systému je kľúčová výška TPS, ktorá v roku 2021 dosahovala zhruba 24 eur na jednu megawatthodinu elektriny (MWh). Kľúčovým parametrom je tiež spotreba elektriny, od ktorej sa odvíja objem „príjmov“ z TPS.
Čo o týchto parametroch a doplatkoch na OZE a VÚ KVET ukázali najnovšie čísla ÚRSO?
Cena elektriny vystrelila, podpora OZE zlacnela
Celkový objem doplatkov na OZE a VÚ KVET podľa údajov ÚRSO v roku 2021 dosiahol 349,75 mil. eur. Ako znázorňuje nasledujúci graf, v porovnaní s predošlým rokom 2020 to bolo o približne 117 miliónov eur menej.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.