Podiel obnoviteľných zdrojov energie a energetická účinnosť by sa mali do roku 2035 zvýšiť výraznejšie, než sa pôvodne plánovalo. Poslanci Európskeho parlamentu včera odobrili návrh, ktorý počíta s vyššími cieľmi.
Európsky parlament v stredu 17. januára schválil svoj mandát na rokovania s Radou EÚ o záväzných cieľoch, podľa ktorých by sa mala do roku 2030 zvyšovať energetická účinnosť a podiel obnoviteľných zdrojov na energetickom mixe. Členské štáty EÚ by mali byť podľa europarlamentu ambicióznejšie.
Poslanci podporili návrh Výboru EP pre priemysel, výskum a energetiku, ktorý požadoval záväzné ciele na úrovni EÚ pre zvýšenie energetickej účinnosti na 35 percent, minimálne 35-percentný podiel energie z obnoviteľných zdrojov (OZE) na hrubej konečnej energetickej spotrebe a 12-percentný podiel energie z obnoviteľných zdrojov energie v sektore dopravy do roku 2030.
„Táto politika pomôže rozvinúť skutočnú energetickú nezávislosť, vytvorí pracovné miesta a zabezpečí investície,“ povedala Spravodajkyňa nariadenia pre riadenie energetickej únie Michele Rivasi (Zelení/EFA).
Aby členské štáty pomohli celkové ciele EÚ dosiahnuť, mali by stanoviť vlastné národné ciele, ktoré bude Únia monitorovať na základe nariadenia o riadení energetickej únie.
Odchýlenie maximálne o 10 %
Mandát na rokovania s ministrami členských štátov o smernici o energetickej účinnosti poslanci schválili väčšinou 485 hlasov. Proti sa postavilo 132 poslancov a 58 sa zdržalo. Návrh požaduje stanovenie záväzného cieľa energetickej účinnosti aspoň na úrovni 35% pre celú Úniu a indikatívne ciele na úrovni členských štátov.
„Stanovený cieľ EÚ by mal byť posudzovaný na základe predpokladanej energetickej spotreby v roku 2030 podľa modelu PRIMES, ktorý simuluje spotrebu energie a systém dodávok energie v EÚ,“ uviedol europarlament po odhlasovaní návrhu.
V prípade prísnejších cieľov pre obnoviteľné zdroje energie bolo 492 europoslancov za, 88 proti a až 107 sa zdržalo. Na úrovni členských štátov by mali byť stanovené národné ciele, od ktorých sa daná krajina bude môcť odchýliť o maximálne 10 percent – a aj to iba za istých podmienok.
Domácnosti majú mať voľnejšie ruky
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.