Obnoví sa na Slovensku tradícia baníctva? Suroviny pre batérie namiesto uhlia | ENERGIE-PORTAL.SK
Eversheds Sutherland
VSDS
VSE

Obnoví sa na Slovensku tradícia baníctva? Suroviny pre batérie namiesto uhlia

Uskladňovacie riešenia majú byť základom budúcej energetiky. Nezaobídu sa bez verejnej podpory, či dostatku vzácnych kovov.

Obnoví sa na Slovensku tradícia baníctva? Suroviny pre batérie namiesto uhlia

Foto: Depositphotos

Predpokladom rozvoja mnohých nových technológií nielen v energetike je dostatok potrebných surovín. Európska komisia preto po vzore batériovej aliancie založila Európsku alianciu pre kritické suroviny. Má sa sústrediť na hľadanie spôsobov, ako získavať napríklad lítium a kobalt v Európe aj vo svete.

“Čím viac sa analyzujú aj podmienky na Slovensku, tým viac surovín sa objavuje. Otázkou je, či sa vláda rozhodne ísť do rozvoja týchto zdrojov, čím by sa krajina vrátila k banskej tradícii surovín potrebných v budúcnosti,” uviedol Maroš Šefčovič na konferencii portálu Euractiv.sk “Dekarbonizácia slovenskej ekonomiky 2020”.

Kriticky dôležité suroviny sú nevyhnutné napríklad aj pri výrobe batérií. Uskladňovanie energie má byť základným prvkom energetiky budúcnosti. Podľa Markusa Kauneho, predsedu predstavenstva VSE Holding, sa však tieto riešenia zrejme nezaobídu bez verejnej podpory. “Ide o technológie v počiatočnom štádiu vývoja, či sú to batérie, vodík, alebo ďalšie.” Uskladňovacie riešenia v malom alebo veľkom rozsahu zároveň zefektívnia výrobu elektriny.

Riešenia uskladňovania energie nie sú jednoduché

Aj minister hospodárstva Richard Sulík považuje uskladňovanie energie za kľúčové. Všetky riešenia však majú aj mínusy. “Batérie zanechávajú CO2 stopu, proti čomu bojujeme. Vodík zase nie je možné dlhodobo skladovať, aspoň nie na základe dnešných technológií. Veľmi dobré uskladňovanie energie ponúkajú prečerpávacie elektrárne, je však potreba kopce a vhodnú lokalitu. Tieto riešenia teda nie sú jednoduché.”

VIESSMANN

“Som presvedčený, že hoci vodíkové technológie sú v plienkach, treba s tým začať. No nerobme si ilúzie, že o desať rokov bude 40 % potreby energie krytej vodíkom. Budeme radi, keď sa dovtedy podarí odstaviť uhoľné elektrárne v Európe.”

R. Sulík považuje za nepochopiteľné, že Nemecko sa rozhodlo odstaviť jadrovú energiu. “Nastalo tam akési kolektívne zblbnutie, že sa rozhodli odstaviť pomerne nové fungujúce atómové elektrárne.”

 
 

Zostáva vám 54% na dočítanie.

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Alebo zadajte kód pre odomknutie obsahu tohto článku:

odomknúť tento článok

Kód pre odomknutie obsahu vybraného článku v cene 9 € si môžete zakúpiť cez platobnú bránu CardPay tu.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Slovensko chce oddialiť zákaz predaja benzínových a naftových áut v EÚ

Slovensko chce oddialiť zákaz predaja benzínových a naftových áut v EÚ

Päť európskych krajín požaduje zmiernenie znižovania emisií v cestnej doprave a zavedenie prechodného obdobia pre zákaz spaľovacích motorov.

Zákaz odpájania, právo na splátkový kalendár. ÚRSO ukázal 9 opatrení na ochranu pred zdražovaním

Zákaz odpájania, právo na splátkový kalendár. ÚRSO ukázal 9 opatrení na ochranu pred zdražovaním

Nárast trhových cien energií nedokážeme vykompenzovať, ani ak maximálne znížime distribučné poplatky a zisky energofiriem, avizuje regulátor.

Vedci vyvíjajú veterné turbíny odolné voči hurikánu. Inšpirovali sa palmami

Vedci vyvíjajú veterné turbíny odolné voči hurikánu. Inšpirovali sa palmami

Inovatívny rotor s dvoma ohybnými lopatkami má neštandardnú konfiguráciu a je vhodný predovšetkým na pobrežia. Odolá aj silným náporom vetra.