Nie je v hospodárskom záujme Slovenska podporovať vznik umelého dopytu po lokálnych OZE zariadeniach, tvrdí SZVT.
Národná rada SR v uplynulých dňoch schválila novelu zákona č. 555/2005 Z. z. o energetickej hospodárnosti budov. Predpis, v súlade s európskou smernicou, uvádza opatrenia na znižovanie potreby energie v nových aj existujúcich budovách. Tieto opatrenia, ako aj ciele sa počas dlhého obdobia existencie predpisu neustále rozširujú a sprísňujú.
Najnovšia smernica EÚ v tejto oblasti z roku 2018 hovorí o opatreniach v stavebníctve a energetike, ktorými sa má dosiahnuť dekarbonizovanie všetkých bytových aj nebytových budov, a to vo verejnom aj súkromnom vlastníctve. Budovy vytvárajú 36 % všetkých emisií CO2 v EÚ. Znížiť ich má nižšia potreba energie pri vykurovaní, príprave teplej vody, chladení, vetraní a osvetlení. Okrem znižovania spotreby to majú zabezpečiť aj bez- alebo nízko-uhlíkové zdroje.
Teplári: aj CZT šetrí energiu
Najviac zásadných pripomienok k novele zákona mali zástupcovia teplárenských spoločností. Napríklad pri definícii budovy s takmer nulovou potrebou energie. Takou sa podľa súčasného znenia zákona rozumie budova s veľmi vysokou energetickou hospodárnosťou.
Takmer nulové alebo veľmi malé množstvo energie potrebné na užívanie takej budovy musí byť zabezpečené efektívnou tepelnou ochranou a vo vysokej miere energiou dodanou z obnoviteľných zdrojov nachádzajúcich sa v budove alebo v jej blízkosti.
Slovenský zväz výrobcov tepla (SZVT) žiadal rozšíriť takýto spôsob energie aj o “systémy centralizovaného zásobovania teplom a chladom alebo energiou vyrábanou inými ekologickými a vysoko úspornými zariadeniami šetriacimi primárnu energiu.”
Koniec voľného výberu zdroja vykurovania?
Teplári upozorňujú, že súčasná definícia tzv. “nulových budov” vedie k výraznému navýšeniu nákladov na vykurovanie pri stavbe a rekonštrukcii budov, vrátane rodinných domov. Od roku 2020 majitelia nebudú vraj mať možnosť slobodnej voľby zdroja vykurovania a stavebník bude mať k dispozícii na výber iba drahé riešenia, z ktorých najlacnejšie sú tepelné čerpadlo a kotol na drevené pelety. Ostatné zariadenia tak majú vypadnúť z hry – napr. plynový kondenzačný kotol alebo centrálne vykurovanie.
To môže mať za následok znižovanie odberných miest centralizovaného zásobovania teplom, pokles účinnosti sústav a nárast nákladov na teplo zostávajúcich odberateľov. Tak isto by sa to prejavilo poklesom počtu odberných miest plynu a nárastom nákladov na jeho distribúciu pre zostávajúcich zákazníkov.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.