Eversheds Sutherland
INNOGY
INNOGY

Novela zákona o energetickej hospodárnosti budov robí starosti teplárom

Nie je v hospodárskom záujme Slovenska podporovať vznik umelého dopytu po lokálnych OZE zariadeniach, tvrdí SZVT.

Novela zákona o energetickej hospodárnosti budov robí starosti teplárom

Foto: depositphotos

Národná rada SR v uplynulých dňoch schválila novelu zákona č. 555/2005 Z. z. o energetickej hospodárnosti budov. Predpis, v súlade s európskou smernicou, uvádza opatrenia na znižovanie potreby energie v nových aj existujúcich budovách. Tieto opatrenia, ako aj ciele sa počas dlhého obdobia existencie predpisu neustále rozširujú a sprísňujú.

Najnovšia smernica EÚ v tejto oblasti z roku 2018 hovorí o opatreniach v stavebníctve a energetike,  ktorými sa má dosiahnuť dekarbonizovanie všetkých bytových aj nebytových budov, a to vo verejnom aj súkromnom vlastníctve. Budovy vytvárajú 36 % všetkých emisií CO2 v EÚ. Znížiť ich má nižšia potreba energie pri vykurovaní, príprave teplej vody, chladení, vetraní a osvetlení. Okrem znižovania spotreby to majú zabezpečiť aj bez- alebo nízko-uhlíkové zdroje.

Teplári: aj CZT šetrí energiu

Najviac zásadných pripomienok k novele zákona mali zástupcovia teplárenských spoločností. Napríklad pri definícii budovy s takmer nulovou potrebou energie. Takou sa podľa súčasného znenia zákona rozumie budova s veľmi vysokou energetickou hospodárnosťou.

Takmer nulové alebo veľmi malé množstvo energie potrebné na užívanie takej budovy musí byť zabezpečené efektívnou tepelnou ochranou a vo vysokej miere energiou dodanou z obnoviteľných zdrojov nachádzajúcich sa v budove alebo v jej blízkosti.

Slovenský zväz výrobcov tepla (SZVT) žiadal rozšíriť takýto spôsob energie aj o “systémy centralizovaného zásobovania teplom a chladom alebo energiou vyrábanou inými ekologickými a vysoko úspornými zariadeniami šetriacimi primárnu energiu.”

Koniec voľného výberu zdroja vykurovania?

Teplári upozorňujú, že súčasná definícia tzv. “nulových budov” vedie k výraznému navýšeniu nákladov na vykurovanie pri stavbe a rekonštrukcii budov, vrátane rodinných domov. Od roku 2020 majitelia nebudú vraj mať možnosť slobodnej voľby zdroja vykurovania a stavebník bude mať k dispozícii na výber iba drahé riešenia, z ktorých najlacnejšie sú tepelné čerpadlo a kotol na drevené pelety. Ostatné zariadenia tak majú vypadnúť z hry – napr. plynový kondenzačný kotol alebo centrálne vykurovanie.

VIESSMANN

To môže mať za následok znižovanie odberných miest centralizovaného zásobovania teplom, pokles účinnosti sústav a nárast nákladov na teplo zostávajúcich odberateľov. Tak isto by sa to prejavilo poklesom počtu odberných miest plynu a nárastom nákladov na jeho distribúciu pre zostávajúcich zákazníkov.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Eustream otestuje prepravu vodíka v slovenských plynovodoch

Eustream otestuje prepravu vodíka v slovenských plynovodoch

SPP – distribúcia v rámci spoločného projektu plynárenských spoločností preskúma možnosti distribúcie vodíka, Nafta sa zameria na uskladňovanie vodíka.

Matka Slovnaftu mení stratégiu, zameria sa na vodík, pokročilé biopalivá a odpad

Matka Slovnaftu mení stratégiu, zameria sa na vodík, pokročilé biopalivá a odpad

Nemôžete byť udržateľní bez generovania výnosov, zdôrazňuje šéf skupiny MOL Hernádi.

VSD sa presadila v zahraničí, elektroenergetické stavby buduje v Maďarsku aj Česku

VSD sa presadila v zahraničí, elektroenergetické stavby buduje v Maďarsku aj Česku

Špecifické projekty Východoslovenská distribučná realizuje aj na úrovniach veľmi vysokého a zvlášť vysokého napätia. Využíva pri tom najmodernejšie technológie.