Eversheds Sutherland
VSDS
Belimo 2

Nové čísla ERÚ ukázali, ako sa v Česku vyvíja spotreba elektriny, plynu a tepla

Spotreba elektriny v roku 2019 po predvlaňajšom rekorde stagnovala. V prípade plynu spotreba vzrástla o takmer päť percent.

elektrina

Ilustračné foto: Energie-portal.sk

Výroba elektriny a tepla v Českej republike v roku 2019 klesli zhruba o jedno percento, dovoz zemného plynu sa medziročne prepadol o viac ako deväť percent. Ukázali to ročné správy o prevádzke elektrizačnej, plynárenskej a teplárenskej sústavy Energetického regulačného úradu (ERÚ) za rok 2019. Kompletné materiály si môžete stiahnuť cez odkazy v závere článku.

Čo ukázali najnovšie čísla ERÚ o vývoji v jednotlivých sektoroch?

Elektroenergetika

Spotreba elektriny v Českej republike po piatich rokoch sústavného rastu, ktorý v roku 2018 vyvrcholil novým rekordom, vlani stagnovala a dosiahla hodnotu 73,9 TWh. Viac elektriny v medziročnom porovnaní spotrebovali domácnosti (+1,4%) a mierne rástla aj spotreba veľkoodberateľov na hladine veľmi vysokého napätia (+ 0,3%). Nižšiu spotrebu naopak zaznamenali veľkoodberatelia na hladine vysokého napätia (-1,6%) a maloodberatelia z radov podnikateľov (-0,6%).

Výroba elektriny (brutto) v medziročnom porovnaní v roku 2019 klesla o 1 TWh (-1,1%) na celkových 87 TWh. Najväčší prepad výroby vykazujú štatistiky v prípade parných elektrární (-8,2%), najviac naopak posilnila výroba v paroplynových elektrárňach (+49,5%). Proti trendu celkového poklesu pôsobila aj rastúca výroba v jadrových elektrárňach (+1,1%).

"Aj keď celková výroba elektriny vlani mierne oslabila, významný nárast vidíme v oblasti obnoviteľných zdrojov. Ich produkcia dosiahla hranicu 10 terawatthodín, čo je doposiaľ najvyššia hodnota, aká kedy bola nameraná," hovorí Stanislav Trávníček, predseda Rady ERÚ.

Takmer o tretinu posilnila výroba vo veľkých vodných elektrárňach (+30,7%), nasledovali malé vodné elektrárne (+ 17,1%), veterné elektrárne (+ 14,9%) a biomasa (+13,1%). Menej elektriny vyrobili fotovoltaické elektrárne (-2,3%) a zdroje spaľujúce bioplyn (-3,1%).

V medzinárodnom meradle aj naďalej platí, že Slovenská republika vyváža viac elektriny, než dovezie. Cezhraničné toky elektriny ale medziročne oslabili v oboch smeroch. Import klesol o 5,3%, export o 4,7%. Vývoz elektriny tak vlani dosiahol najnižšie hodnoty za posledných desať rokov.

Plynárenstvo

Dovoz plynu do Česka (vrátane tranzitu) dosiahol v roku 2019 hodnotu 36 127 mil. m3, čo zodpovedá medziročnému poklesu o 9,2%. Okrem dovozu klesala aj ťažba plynu zo zásobníkov, ktorej hodnota predstavovala 1 271 mil. M3, a výroba zemného plynu na našom území, ktorá sa znížila na 131 mil. m3.

Aj napriek nižšiemu dovoz a produkcii došlo medziročne k zvýšeniu spotreby plynu na 8 565 mil. m3 (ekvivalent 91 398 GWh), čo znamená nárast skutočnej spotreby oproti predchádzajúcemu roku o 4,7%. Z pohľadu kategórií zákazníkov dosiahla najvyššiu spotreby plynu už tradične kategórie veľkoodberateľov (49,0%), nasledovaná kategórií domácností (25,4%), maloodberateľov (14,0%) a stredných odberateľov (9,8%).

Hoci rok 2019 bol znovu teplotne nadpriemerný (priemerná ročná teplota dosahovala 9,8 °C a po rekordnom roku 2018 išlo o druhý najteplejší rok za posledných 30 rokov), čo spôsobilo nižšiu spotrebu plynu na vykurovanie, opačným smerom však pôsobili rastúce potreby elektrární spaľujúcich plyn. Nárast bol zjavný aj v dodávkach do CNG staníc.

Aj napriek čiastkové nárast v minulom roku spotreba zemného plynu na našom území za posledných desať rokov neprekonala hranicu 9 mld. M3 (96 TWh). Historicky, napríklad v rokoch 1996 až 2006, pritom bola táto hranica výrazne prekonaná každoročne.

Teplárenstvo

České teplárne vlani vyrobili takmer 162 PJ tepla (brutto), čo znamená medziročný pokles o 0,8%. Klesali tiež dodávky tepla, na 87,5 PJ (pokles o -1,7%). Len mierne sa oproti roku 2018 zmenila skladba zdrojov, prím aj naďalej hralo hnedé uhlie (42%), nasledoval zemný plyn (19%) a biomasa (12%). Prvenstvo vo výrobe tepla mal znovu Moravskoslezský kraj (19,1%), nasledovaný Ústeckým krajom (18,7%) a Stredočeským krajom (17,1%).

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Nemci po prvýkrát primiešali vodík do zemného plynu v plynovode

Nemci po prvýkrát primiešali vodík do zemného plynu v plynovode

Primiešavanie vodíka do plynu má znížiť emisie skleníkových plynov.

Pozvánka na webinár: ENVIRODELIKTY 2021

Pozvánka na webinár: ENVIRODELIKTY 2021

Spôsobiť envirodelikt je rovnako jednoduché, ako mu predísť. Ako sa zachovať pri návšteve inšpekcie ŽP a ako s ňou následne komunikovať? To a mnohé ďalšie sa dozviete na chystanom webinári s policajtmi, právnikmi a špecialistami na odpadové hospodárstvo.

Príspevky na domy s takmer nulovou potrebou energie v roku 2021 zrejme nebudú

Príspevky na domy s takmer nulovou potrebou energie v roku 2021 zrejme nebudú

O príspevky vo výške 8 000 eur bol v minulom roku veľký záujem. V roku 2021 už rezort dopravy takmer nulové domy dotovať neplánuje.