Eversheds Sutherland
DTE
SPP - Distribúcia

Najväčší solárny park v Nemecku vyrastie už bez štátnej dotácie

Spoločnosť EnBW postaví 180 MW fotovoltickú elektráreň bez akejkoľvek finančnej podpory štátu. Má to však jeden háčik.

Najväčší solárny park v Nemecku vyrastie už bez štátnej dotácie

Foto: EnBW

Cena elektrickej energie z morských veterných elektrární poklesla za rok o tretinu. Znížili sa tiež náklady na produkciu energie z pevninových veterných parkov a fotovoltických elektrární v dôsledku poklesu ceny komponentov zariadení.

Analytici BNEF uvádzajú, že v európskych aukciách sa v súčasnosti zazmluvňujú projekty pre budúci rok na úrovni pod 50 USD/MWh bez dotácií. Nové veterné elektrárne na zemi dosahujú cenu 47 USD (pokles o 6 % v porovnaní s prvým polrokom 2019), fotovoltické projekty 51 USD/MWh (-11 %).

Hlavným dôvodom je znižovanie nákladov na obstaranie turbín, solárnych panelov a súvisiacich komponentov. Znížila sa aj cena batérií, a to až o 35 % oproti začiatku roka 2018. BNEF odhaduje náklady na 186 USD/MWh pre batériu so štvorhodinovou výdržou.

“Fotovoltika a vietor vyhrávajú preteky o najlacnejší zdroj výroby elektriny. Dve tretiny populácie sveta žijú v krajinách, kde sú tieto zdroje najlacnejším novým zdrojom energie,” cituje správu portál RechargeNews.

Najväčšia solárna elektráreň bez dotácie

Klesajúce náklady na výrobu elektriny zo slnka, či vetra predstavujú lákadlo pre energetické spoločnosti, ktoré pripravujú nové projekty. A to už dokonca aj bez spoliehania sa na priamu podporu štátu.

Spoločnosť EnBW pripravuje investíciu do 180 MW fotovoltickej elektrárne Weesow-Willmersdorf v spolkovej krajine Brandenbursko. Solárny park sa po dokončení v budúcom roku stane najväčším v Nemecku a bude prvým významným solárnym projektom bez dotácií.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924) na 1 rok
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Mohlo by vás zaujímať

ÚRSO: Dodávatelia tepla musia vracať domácnostiam viac ako 134-tisíc eur

ÚRSO: Dodávatelia tepla musia vracať domácnostiam viac ako 134-tisíc eur

Úrad pre reguláciu sieťových odvetví zverejnil výsledky kontrol za rok 2019. Posvietili si aj na dodávateľov, ktorí na svoju činnosť nemali úradné povolenie.

Volkswagen investuje do závodu v Martine, bude vyrábať dielce pre elektromobily

Volkswagen investuje do závodu v Martine, bude vyrábať dielce pre elektromobily

Vláda pre Volkswagen schválila investičnú pomoc v objeme päť miliónov eur. Martinský závod koncernu sa preorientuje na elektromobily, vzniknú v ňom aj nové pracovné miesta.

Jadrový dozor vydal návrh na zavezenie paliva v treťom bloku Mochoviec

Jadrový dozor vydal návrh na zavezenie paliva v treťom bloku Mochoviec

Dostavbu Mochoviec sprevádza ďalšie meškanie. Jadrové palivo sa bude do tretieho bloku zavážať najskôr začiatkom leta 2020. Nový blok nezačne vyrábať elektrinu skôr ako v septembri.