Eversheds Sutherland
Dny teplárenství a energetiky
INNOGY

Nabíjacie stanice pre elektromobily rastú už aj pri obchodných predajniach

Dobíjanie vozidiel v obchodných centrách a veľkých predajniach bude čoraz častejšie využívané. Závisí to však od výkonu stanice a skracovania času dobitia.

Nabíjacie stanice pre elektromobily rastú už aj pri obchodných predajniach

Foto: Chargemap

Nabíjacie stanice pre elektromobily sú základným predpokladom pre zvyšovanie elektromobility. Nabíjanie elektromobilov doma, či v práci nie je jedinou možnosťou ako dodať autu potrebnú energiu. Nabíjačky sa stávajú bežnou súčasťou vybavenia obchodných centier, či väčších predajní aj na Slovensku.

Maloobchodný reťazec Lidl prevádzkuje tri nabíjacie stanice pre elektromobily na Slovensku, napríklad v Seredi a Novej Dubnici. „V našich nových predajniach inštalujeme tepelné čerpadlá využívajúce energiu z okolitého prostredia, namiesto syntetických využívame prírodné chladivá a už niekoľko rokov sa nám darí aktívne znižovať spotrebu elektrickej energie."

"V našich objektoch sa pritom spoliehame výlučne na energiu z obnoviteľných zdrojov. V rámci tejto filozofie je prirodzené, že podporujeme elektromobilitu,“ uviedol Ľubomír Petrík, konateľ spoločnosti Lidl Slovenská republika zodpovedný za centrálne služby.

„Lidl ide správnym smerom, ktorým sa skôr či neskôr bude inšpirovať celý maloobchodný trh. Nabíjanie vozidiel pri veľkých predajniach, nákupných centrách a kanceláriách bude stále obľúbenejšie,” vraví Marcel van der Hoek, generálny riaditeľ spoločnosti ABB na Slovensku.

“Elektromobil sa tak nabije behom nakupovania alebo schôdzky. Je však nutné zvýšiť výkon stanice, aby sa doba nabíjania čo najviac skrátila a prispôsobila potrebám zákazníkov,“ dodáva. ABB dodáva zhruba dve tretiny rýchlonabíjacích staníc v Európe. Spoločnosť doteraz celosvetovo predala viac ako 5000 nabíjacích staníc na jednosmerný prúd.

Greenway nabíjačky

Tento rok otvorila svoju prvú nabíjaciu stanicu pre elektromobily aj Billa. Nabíjačka sa nachádza v centrále reťazca na Bajkalskej ulici v Bratislave a dokáže naraz obslúžiť až štyri elektromobily. Okrem toho súčasťou vozového parku reťazca sú aj dva elektromobily Volkswagen e-Up. Reťazec plánuje inštalovať nabíjacie stanice aj v ďalších slovenských mestách, a tak isto počíta s rozšírením vozového parku o ďalšie elektromobily.

Najväčším prevádzkovateľom rýchlonabíjacích staníc na Slovensku je spoločnosť Greenway. Stojany s touto značkou možno nájsť v blízkosti diaľnic a významnejších ciest. Situované su často aj v obchodných centrách, či pri väčších predajniach. Napríklad v bratislavskom Poluse, Avione, Auparku v Žiline a Košiciach, nitrianskom a popradskom Maxe, Europa Shopping Center v Banskej Bystrici, alebo Tesco v Prešove.

Nabíjacie stanice budujú aj veľkí dodávatelia energií na Slovensku, napríklad spoločnosti VSE alebo ZSE.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924) na 1 rok
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Decentralizácia, dekarbonizácia, digitalizácia – ako sa menia priority v distribúcii elektriny?

Decentralizácia, dekarbonizácia, digitalizácia – ako sa menia priority v distribúcii elektriny?

Doterajšie obdobie bolo obdobím analýz, teraz sa treba presunúť do realizačnej fázy. Nechceme, aby nové technológie vytlačili obnovu, tvrdí O. Tupý z ČEZ Distribuce.

Príspevky na slnečné kolektory sa rozchytali rýchlo, podporu získa 476 domácností

Príspevky na slnečné kolektory sa rozchytali rýchlo, podporu získa 476 domácností

Zelená domácnostiam II tento týždeň pokračovala kolom zameraným na slnečné kolektory. Domácnosti z mimobratislavských regiónov si rozdelili 800 tisíc eur.

Slovenské elektrárne: Mochovce sa predražia o 270 miliónov, na meškanie máme vysvetlenie

Slovenské elektrárne: Mochovce sa predražia o 270 miliónov, na meškanie máme vysvetlenie

Pri spúšťaní tretieho bloku Mochoviec do prevádzky Slovenské elektrárne predpokladajú obštrukcie.