Mochovce majú nového manažéra, austrálsky expert má dokončiť tretí a štvrtý blok | ENERGIE-PORTAL.SK
VSE
VSDS
VSE

Mochovce majú nového manažéra, austrálsky expert má dokončiť tretí a štvrtý blok

Kľúčovou prísadou úspechu sú ľudia a ich správanie, hovorí nový projektový riaditeľ tretieho a štvrtého bloku JE Mochovce.

Robert Jordan

Robert Jordan / Foto: Slovenské elektrárne

„Z najväčšieho jadrového projektu v Británii prichádza dokončiť Mochovce Austrálčan Bob Jordan.“

Týmito slovami Slovenské elektrárne uviedli nového projektového riaditeľa tretieho a štvrtého bloku JE Mochovce, ktorý od dneška, 1. októbra 2021, prevzal vedenie projektmi dokončovaných blokov slovenskej atómky.

„Mochovce predstavujú jedinečnú výzvu a obrovskú príležitosť dokončiť dva nové jadrové bloky,“ vyhlásil R. Jordan.

„Spolupracovať s tímom a pomôcť dokončiť tento projekt je jedinečná príležitosť a ja som veľmi poctený, že môžem byť jej súčasťou. Príležitosť pomôcť dodávať ľuďom na Slovensku bezpečnú nízkouhlíkovú energiu je skutočným privilégiom,“ podotkol.

Uplynulých päť rokov R. Jordan pôsobil ako riaditeľ výstavby jadrovej elektrárne Hinkley Point C –novom jadrovom projekte s dvomi reaktormi EPR (európsky tlakovodný reaktor) v Somersete, Anglicku, a to pre spoločnosť EDF.

Jeho predošlé pôsobisko je prvou novou jadrovou elektrárňou vo výstavbe vo Veľkej Británii za posledných viac než 20 rokov. Výstavba dvojbloku s reaktormi EPR s výkonom po 1630 MW sa začala v roku 2016 a dokončená má byť najskôr v lete 2026. Plánované náklady na projekt predstavujú 26,7 miliardy eur.

Na druhej strane Výkon každého nového bloku jadrovej elektrárne Mochovce bude 471 MWe, pričom jeden reaktor má pokryť okolo 13 % spotreby elektriny na Slovensku.

„V porovnaní s elektrárňami na uhlie a plyn 3. a 4. blok Mochoviec každý rok zabránia vypusteniu najmenej 5,2 milióna ton emisií CO2 do ovzdušia. Teda asi toľko, ako keby zo slovenských ciest zmizli vyše dva milióny osobných a nákladných áut. Slovenské elektrárne tým výrazne prispejú k plánu EÚ byť uhlíkovo neutrálnymi do roku 2050,“ uviedla spoločnosť.

Jordan: Jadro je kľúčom k nulovým emisiám

Okrem spomínaného pôsobenia vo Veľkej Británii R. Jordan v minulosti pracoval aj ako generálny riaditeľ pre prevádzku v energetickej spoločnosti Mitsubishi Hitachi Power System, ktorá má portfólio elektrární po celej Austrálii. 

„Pracoval som v mnohých elektrárňach po celom svete – v prevádzke, údržbe, výstavbe. Kľúčovou prísadou úspechu sú ľudia a ich správanie,“ uviedol.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Slovensko chce oddialiť zákaz predaja benzínových a naftových áut v EÚ

Slovensko chce oddialiť zákaz predaja benzínových a naftových áut v EÚ

Päť európskych krajín požaduje zmiernenie znižovania emisií v cestnej doprave a zavedenie prechodného obdobia pre zákaz spaľovacích motorov.

Zákaz odpájania, právo na splátkový kalendár. ÚRSO ukázal 9 opatrení na ochranu pred zdražovaním

Zákaz odpájania, právo na splátkový kalendár. ÚRSO ukázal 9 opatrení na ochranu pred zdražovaním

Nárast trhových cien energií nedokážeme vykompenzovať, ani ak maximálne znížime distribučné poplatky a zisky energofiriem, avizuje regulátor.

Vedci vyvíjajú veterné turbíny odolné voči hurikánu. Inšpirovali sa palmami

Vedci vyvíjajú veterné turbíny odolné voči hurikánu. Inšpirovali sa palmami

Inovatívny rotor s dvoma ohybnými lopatkami má neštandardnú konfiguráciu a je vhodný predovšetkým na pobrežia. Odolá aj silným náporom vetra.