Eversheds Sutherland
INNOGY
INNOGY

Ministerstvo žiada z Modernizačného fondu 20 miliónov eur na nové OZE

Nové zelené elektrárne majú na Slovensku pribudnúť vďaka investičnej podpore.

fotovoltické panely

Ilustračné foto: Energie-portal.sk

Po odklade plánovaných aukcií na výkup elektriny z obnoviteľných zdrojov energie (OZE) rezort hospdoárstva pripravuje novú formu podory zelených elektrární. Ako sme informovali už pred Vianocami, štát investične podporí výstavbu nových zdrojov.

Finančné zdroje na túto podporu chce ministerstvo získať z novovzniknutého Modernizačného fondu. Štátny tajomník rezortu Karol Galek (SaS) v rozhovore pre denník Energie-portal.sk uviedol, že ministerstvo na tento účel nateraz žiada z fondu 20 miliónov eur.

„Nateraz je otázne, aké prostriedky sa nám podarí z Modernizačného fondu získať, v prvom kole sme preto navrhli konzervatívnych 20 miliónov eur. Ak sa takáto schéma osvedčí, v ďalších kolách pridáme,“ povedal K. Galek.

„Myslím si však, že to bude naozaj efektívny spôsob podpory OZE, ktorým nezaťažíme ani štátny rozpočet, ani ceny elektriny, a budeme tu mať nové podporené zdroje zelenej energie,“ uviedol.

Prvé kolo podpory podľa K. Galeka bude otvorené pre všetky druhy OZE. Investori budú o podporu súťažiť prostredníctvom aukcií, v ktorých podporu získajú najlacnejšie ponuky.

„Máme predbežné kalkulácie, pri ktorých sme dali do pomeru investičné náklady a objem vyrobenej elektriny. Keď sme takto porovnali slnko a vietor, vyšli nám rovnaké pomery. To znamená, že fotovoltické elektrárne stoja zhruba trikrát menej ako veterné elektrárne, ale aj vyrobia trikrát menej energie,“ doplnil K. Galek s tým, že prepočty vyšli podobne aj v prípade výroby energie z biomasy a bioplynu.

Celý rozhovor s K. Galekom si môžete prečítať tu.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Úrad jadrového dozoru pozýva do Mochoviec ďalšiu medzinárodnú kontrolu

Úrad jadrového dozoru pozýva do Mochoviec ďalšiu medzinárodnú kontrolu

Misia, ktorá na jeseň 2019 v JE Mochovce odhalila 22 rôznych nedostatkov, má dokončovanú atómku opäť preveriť.

Zamestnancov SEPS, distribučiek aj atómiek treba očkovať prioritne, apeluje MH SR

Zamestnancov SEPS, distribučiek aj atómiek treba očkovať prioritne, apeluje MH SR

Kritická infraštruktúra podľa rezortu hospodárstva potrebuje očkovanie už v prvej vlne vakcinácie.

Monitoring energetiky | 18. - 21. 1. 2021

Monitoring energetiky | 18. - 21. 1. 2021

Prehľad energetických noviniek v médiách, verejnej správe a legislatíve za uplynulé obdobie.