VSDS
VSDS
Belimo 2

Ministerstvo žiada z Modernizačného fondu 20 miliónov eur na nové OZE

Nové zelené elektrárne majú na Slovensku pribudnúť vďaka investičnej podpore.

fotovoltické panely

Ilustračné foto: Energie-portal.sk

Po odklade plánovaných aukcií na výkup elektriny z obnoviteľných zdrojov energie (OZE) rezort hospdoárstva pripravuje novú formu podory zelených elektrární. Ako sme informovali už pred Vianocami, štát investične podporí výstavbu nových zdrojov.

Finančné zdroje na túto podporu chce ministerstvo získať z novovzniknutého Modernizačného fondu. Štátny tajomník rezortu Karol Galek (SaS) v rozhovore pre denník Energie-portal.sk uviedol, že ministerstvo na tento účel nateraz žiada z fondu 20 miliónov eur.

„Nateraz je otázne, aké prostriedky sa nám podarí z Modernizačného fondu získať, v prvom kole sme preto navrhli konzervatívnych 20 miliónov eur. Ak sa takáto schéma osvedčí, v ďalších kolách pridáme,“ povedal K. Galek.

„Myslím si však, že to bude naozaj efektívny spôsob podpory OZE, ktorým nezaťažíme ani štátny rozpočet, ani ceny elektriny, a budeme tu mať nové podporené zdroje zelenej energie,“ uviedol.

Prvé kolo podpory podľa K. Galeka bude otvorené pre všetky druhy OZE. Investori budú o podporu súťažiť prostredníctvom aukcií, v ktorých podporu získajú najlacnejšie ponuky.

„Máme predbežné kalkulácie, pri ktorých sme dali do pomeru investičné náklady a objem vyrobenej elektriny. Keď sme takto porovnali slnko a vietor, vyšli nám rovnaké pomery. To znamená, že fotovoltické elektrárne stoja zhruba trikrát menej ako veterné elektrárne, ale aj vyrobia trikrát menej energie,“ doplnil K. Galek s tým, že prepočty vyšli podobne aj v prípade výroby energie z biomasy a bioplynu.

Celý rozhovor s K. Galekom si môžete prečítať tu.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Nemci po prvýkrát primiešali vodík do zemného plynu v plynovode

Nemci po prvýkrát primiešali vodík do zemného plynu v plynovode

Primiešavanie vodíka do plynu má znížiť emisie skleníkových plynov.

Pozvánka na webinár: ENVIRODELIKTY 2021

Pozvánka na webinár: ENVIRODELIKTY 2021

Spôsobiť envirodelikt je rovnako jednoduché, ako mu predísť. Ako sa zachovať pri návšteve inšpekcie ŽP a ako s ňou následne komunikovať? To a mnohé ďalšie sa dozviete na chystanom webinári s policajtmi, právnikmi a špecialistami na odpadové hospodárstvo.

Príspevky na domy s takmer nulovou potrebou energie v roku 2021 zrejme nebudú

Príspevky na domy s takmer nulovou potrebou energie v roku 2021 zrejme nebudú

O príspevky vo výške 8 000 eur bol v minulom roku veľký záujem. V roku 2021 už rezort dopravy takmer nulové domy dotovať neplánuje.