Máte dotáciu zo Zelenej domácnostiam II? Na inštaláciu zariadenia dostanete viac času | ENERGIE-PORTAL.SK
VSE
VSDS
Belimo 2

Máte dotáciu zo Zelenej domácnostiam II? Na inštaláciu zariadenia dostanete viac času

SIEA predlžuje platnosť vydaných poukážok na tepelné čerpadlá, fotovoltické panely, kotly na biomasu a slnečné kolektory o dva mesiace.

fotovoltické panely

Ilustračné foto: Energie-portal.sk

Domácnosti, ktoré získali príspevok na tepelné čerpadlo, fotovoltické panely, kotly na biomasu či slnečné kolektory z projektu Zelená domácnostiam II, budú mať na inštaláciu týchto zariadení viac času.

V reakcii na momentálnu pandemickú situáciu o tom rozhodla Slovenská inovačná a energetická agentúra (SIEA), ktorá dotačný projekt administruje.

Platnosť poukážok, ktoré SIEA vydala v tomto roku, agentúra predĺžila z troch na päť mesiacov. Domácnosti tak dostanú na inštaláciu malých zdrojov zelenej energie dva mesiace času navyše. Zmena sa týka aj poukážok, ktoré SIEA plánuje vydať v najbližších týždňoch.

„Vzhľadom na aktuálnu epidemiologickú situáciu predlžujeme platnosť poukážok z troch na päť mesiacov, aby mali domácnosti a zhotovitelia dostatok času na zabezpečenie inštalácie zariadení a doručenie žiadostí o preplatenie. Zmenou platnosti chceme vyjsť v ústrety tým, ktorí nemajú možnosť inštalácie dokončiť v pôvodnej lehote z dôvodu karanténnych opatrení,“ vysvetľuje generálny riaditeľ SIEA Peter Blaškovitš.

Peter Blaškovitš | Foto: Energie-portal.sk

Zmenu pocíti takmer 2 000 domácností

Predĺženie platnosti poukážok sa podľa SIEA aktuálne týka 1 609 poukážok, ku ktorým zatiaľ agentúra neeviduje žiadosti o preplatenie, ako aj 364 nových poukážok na fotovoltické panely, ktoré bude SIEA rozposielať domácnostiam v najbližších dňoch.

Zdroj: SIEA

Lehota, dokedy majú zhotovitelia poukážky rezervovať v elektronickom systéme, však zostáva naďalej 30 dní od vydania poukážky.

„V projekte pokračujeme, stále prijímame žiadosti o preplatenie doručované poštou a poukážky ku kompletným žiadostiam priebežne preplácame. V prípade, že sú zariadenia už nainštalované, uvítame, ak zhotovitelia pošlú podklady k žiadosti o preplatenie čím skôr, aby sa uvoľnili prostriedky pre vydanie poukážok k ďalším žiadostiam, ktoré čakajú na vybavenie v zásobníkoch,“ zdôrazňuje P. Blaškovitš.

Konzultačné centrá uzavreli

Pre zhoršujúcu sa pandemickú situáciu SIEA rozhodla taktiež o zatvorení všetkých konzultačných centier Národného projektu Zelená domácnostiam II. Opatrenie platí až do odvolania. Požiadavky klientov však agentúra aj naďalej vybavuje telefonicky a elektronicky.

Foto: Energie-portal.sk

Od začiatku tohto roka SIEA cez Zelenú domácnostiam II preplatila viac ako 4 500 poukážok na inštaláciu zariadení na využívanie obnoviteľnej energie v hodnote 9,4 miliónov eur.

„Celkovo bolo z projektu Zelená domácnostiam II zatiaľ podporených viac ako 9 100 zrealizovaných inštalácií zariadení na využívanie obnoviteľných zdrojov energie. Suma doteraz preplatených poukážok je viac ako 18,4 milióna eur,“ priblížila SIEA.

Na podporu inštalácií malých obnoviteľných zdrojov v domácnostiach má SIEA v Zelenej domácnostiam II vyčlenených celkom 37 miliónov eur.Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Čistý zisk im stúpol na osemnásobok. ČEZ ukázal výsledky, štátu odvedie miliardy

Čistý zisk im stúpol na osemnásobok. ČEZ ukázal výsledky, štátu odvedie miliardy

Základným krokom pre vyriešenie energetickej krízy bolo zabezpečenie prístupu k dodávkam LNG, hovorí šéf skupiny Daniel Beneš.

Niektorí majitelia fotovoltických elektrární musia štátu zaplatiť daň

Niektorí majitelia fotovoltických elektrární musia štátu zaplatiť daň

Spotrebná daň z elektriny sa vzťahuje na fotovoltické panely od určitého výkonu. Majitelia však môžu požiadať o vrátenie dane.

Spustia Energetické dátové centrum. Manažéri SEPS a OKTE vysvetľujú kedy a v akom rozsahu

Spustia Energetické dátové centrum. Manažéri SEPS a OKTE vysvetľujú kedy a v akom rozsahu

Projekt rozdelili do dvoch fáz, prvá sa má rozbehnúť už o pár mesiacov.